(ВИДЕО) Студенти на протестот пред Влада: Правото стана алатка на богатите

Од:

Студенти од правните факултети од Македонија денеска на протестот пред Влада заедно со граѓаните кои трет пат протестираат по скандалот со Онкологија порачаа дека правото станало алатка на богатите.

„Гледаме како правото во нашата држава стана едноставно алатка на богатите и начин. На граѓаните им е преку глава, а тоа го изразуваат преку протест. Студентите се собраа да го изразат тоа преку протест. Злоупотребата на европското знаменце не треба да се случува. Сепак, ние сме дел од Европа и треба да го следиме европското законодавство, а овој начин на злоупотреба на европското знаменце не одговара и тоа се изразува преку денешниот револт кај луѓето кои се сведоци на драстично намалување на казните за злосторничко здружување и кривичните дела извршени во службена должност“, рече еден од студентите.

Иако тие имаа најавено посебен протест против измените на Кривичниот законик за денеска, сепак само еден од студентите излезе да зборува пред граѓаните.

Би можело да ве интересира

Осум важни достигнувања за осум години: Иновации на Бреинстер што го менуваат образованието

Горан Наумовски

Работната група од 2020 година правела нов Кривичен законик, не ги пишувала измените за поблаги казни за функционери

Русковска: Бев дел од групата за измените на Кривичниот законик, но нашиот предлог е сосема поинаков

Студентите од правните факултети денеска ќе протестираат пред Владата на Македонија

Тодоровиќ се спасува од предметот за „Скопје 2014“ благодарение на измените во Кривичниот законик

Александар Тодески

Рочиштето за масовното прислушување одложенo поради законските измени, Мијалков се спасува од делото „злосторничко здружување“

Александар Тодески