istraga

Регион

По наредба на Европското обвинителство, полицијата упадна во хрватското Министерство за култура

А1он
По налог на Европското јавно обвинителство (ЕППО), хрватската полиција изврши упад во Министерството за култура и медиуми во врска со истрагата и понатамошните истраги за
Македонија

Ковачевски за Мицкоски: Прикривање на докази е кривично дело, ако ги има, треба да ги достави до МВР или ОЈО

Лидерот на опозицијата многу пати се поставува како истражител и обвинител, рече премиерот Димитар Ковачевски на прашање дали е сторено се, во случајот со убиствата
Македонија

Адвокатот Стојков кој го однесе Палевски во Белград на распит во полициска станица

Александар Тодески
Васко Стојков, адвокатот кој го однел Љупчо Палевски – Палчо во Белград е на распит во полициска станица, потврдуваат за А1он извори од полицијата. Стојков
Македонија

Покрената истрага: Жежовски го грабнале од дома, однапред имале намера со неговото возило да ја киднапираат Вања

Александар Тодески
Скопското обвинителство донесе Наредба за спроведување истражна постапка против пет лица, од кои четворица како соизвршители сториле две кривични дела – Грабнување од член 141
Македонија

Покрената истрага за Палевски за да може да биде распишана потерницата, судија одобрил и притвор

Обвинителството по итна постапка отворило истрага против Љупчо Палевски – Палчо за делата „грабнување“ и „убиство“, за по него да може да биде распишана меѓународната
Македонија

(ВИДЕО) Спасовски: Ја врзале Вања за рацете и нозете и ја ставиле во вреќа за спиење

Орце Костов
Монструмите кои ја киднапираа и ја убија 14-годишната Вања Ѓорчевска откако таткото им дал информации кога излегува на училиште, ја начекале девојката во влезот од
Македонија

Таткото на Вања е во полициска станица, притвор до сега не е побаран

Александар Тодески
Таткото на 14 годишната Вања Ѓорчевска чие тело беше најдено денеска, откако на 27 ноември беше пријавена за исчезната, се уште е во полициска станица,
Македонија

Тодоровиќ се спасува од предметот за „Скопје 2014“ благодарение на измените во Кривичниот законик

Александар Тодески
Поранешниот градоначалник на Центар Владимир Тодоровиќ се спаси од обвинение во истрагата „Феникс“ благодарение на ублажените казни со измените на Кривичниот законик. Тој беше осомничен
Македонија

Ковачевски за Онкологија: Грозни наводи, овој криминал е мултипартиски и мултиетнички, нема да има заштита за било кого

Орце Костов
Премиерот Димитар Ковачевски ја поздрави акцијата на МВР и на обвинителството за случајот на Онкологија и рече дека ќе има одговорност, но повика да не
Македонија

Во судовите има 30 предмети поврзани со Рамиз Мерко: Вонреден надзор на Комисија од Јавното обвинителство

Орце Костов
Комисија на Јавното обвинителство изврши вонреден надзор над работата на Основното јавно обвинителство Струга, Вишото јавно обвинителство Битола и на Основното јавно обвинителство за гонење