Ковачевски за Мицкоски: Прикривање на докази е кривично дело, ако ги има, треба да ги достави до МВР или ОЈО

Од:

Лидерот на опозицијата многу пати се поставува како истражител и обвинител, рече премиерот Димитар Ковачевски на прашање дали е сторено се, во случајот со убиствата на Вања Ѓорчевска и Панче Жежовски, а откако претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски кажа дека имал сериозни информации дека истрагата почнала предоцна.

„Прикривање на докази е исто така кривично дело, затоа ако има доакзи, треба  сите да ги достави до МВР или до ОЈО, затоа што се работи навистина за еден грозоморен чин, сторен од нелуѓе и треба согласно законите да бидат најстрого казнети“, рече Ковачевски.

Според него, министерството за внатреши наботи во соработка со Србија, Турција и Интерпол брзо успеало да ги лоцира сите извршители, да ги приведе и сите докази да ги достави до обвинителството.

 

Би можело да ве интересира

Ковачевски: Успеавме просечната плата да ја издигнеме на 40.000 денари

Ковачевски смета дека нов закон нема да помогне за продолжување на рокот на пасошите

МВР потврди: исчезнатиот Александар пронајден мртов, ќе се испитува како починал

Анита Петровска Рајковиќ

МВР да не прави хаос и да дава презицни информации за пасошите порача Џафери

Сакале да минат граница со менувана лична карта, пасош што му фалат страници, фалс зелен картон

СДСМ и ДУИ уште лани разговарале за предизборна коалиција, договор уште нема