pari

Економија

Половина од младите од 13 до 15 години велат дека знаат делумно да располагаат со парите

А1он
Околу половина од младите помеѓу 13 и 15 години сметаат дека не располагаат со доволно знаење за управувањето со парите. Најголемиот дел од нив учат
Регион

На граничните премини во Албанија годинава одземени непријавени 1,1 милион евра

А1он
Албанските цариници во изминатиот период од годинава спречиле обид за нелегално внесување на 1,1 милион евра. Само во месец јули и првите денови од август
Економија

Народната банка со мерки за заштита од коронавирусот, граѓаните да плаќаат со картички и електронски

А1он
Народната банка, од денеска во наредниот период следејќи ги утврдените мерки за превенција од ширење на коронавирусот презема конкретни активности за заштита на здравјето на
Спорт

Барселона позајмува пари, за да троши за трансфери

А1он
Шпанскиот гигант Барселона обезбеди 140 милиони евра (158 милиони американски долари) во форма на заеми од два американски инвестициски фонда, информира „Ел Паис“. Каталонците го
Магазин

Експертите препорачуваат родителите да трошат помалку пари на играчки и повеќе на патувања

Многу родители ги опсипуваат своите деца со подароци. Ако сакате да оставите добар впечаток на подолг рок, психолозите велат дека постои подобар начин, а тоа
Видео Македонија

(ВИДЕО) Арсовски до Заев: Дали е точно дека се потрошени 3 милиони евра за неуспешен референдум?

Кристијан Ландов
Опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ го прашува премиерот Зоран Заев дали е вистина дека за кампањата за референдумот потрошиле 3 милиони евра народни пари. „Ден по референдумот,
Економија

Меѓународна недела на парите

А1он
Координациското тело на регулаторните институции за финансиска едукација во Македонија, што го сочинуваат Народната банка на Република Македонија, Министерството за финансии, Агенцијата за супервизија на
Македонија

Висар Фида како директор на Агенцијата за странски инвестиции користел стипендија од 90 илјади фунти

А1он
Висар Фида, кадар на ДУИ во времето кога бил директор на Агенцијата за странски инвестиции во 2013 година користел стипендија од 88.900 фунти, а само
Македонија

(ВИДЕО) Георгиевски изненаден од богатството на ДПМНЕ: Има драстично зголемување на капиталот

А1он
Поранешниот лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Љубчо Георгиевски истакна дека е изненаден од моменталното богатство на партијата. – Оставивме доста простории во Скопје и во неколку други