strumica

Македонија

Општина Струмица објаснува за „кривиот“ кружен тек: Важна е функционалноста, а не изгледот

А1он
По големиот број реакции на социјалните мрежи и во јавноста околу изградбата на новиот кружен тек на булеварот „Ленинова“ во Струмица, поради тоа што снимките
Македонија

Во голем пожар во струмичко Ново Село изгоре погон за производство на столови

А1он
Пожарникарите од Струмица утринава интервенираа со 4 противпожарни возила и 10 пожарникари по избувнувањето на пожарот во Ново Село, во погон за производство на столови.
Култура

„Струмица-град на културата 2021“ продолжува со концерт „Етно ноктурна-ноќна музика“

А1он
Манифестацијата „Струмица-град на културата 2021“ вечер продолжува со концертот „Етно ноктурна-моќна музика“, на кој ќе бидат изведени кратки романтични композиции. На концертот, кој ќе се
Култура

„Струмица-град на културата 2021“ продолжува со изложба „Времено време“

А1он
Со изложба „Времено време“, која ќе биде поставена на отворено на Струмичкото корзо, вечер продолжуваат настаните за овој месец од манифестацијата „Струмица-град на културата 2021“.
Македонија

Струмичките пожарникари два дена го снабдуваат со техничка вода селото Мемешли

А1он
Втор ден по ред струмичките пожарникари со цистерна ги снабдуваат со техничка вода жителите на селото Мемешли откако им пресушили тамошните бунари. -По барање на
Македонија

Возачот кој ја прегази Верица Белчовска на пешачки премин доби 15 месеци затвор

А1он
Основниот суд во Струмица денеска го осуди 18-годишниот струмичанец И.Ч. на казна затвор во траење од 15 месеци заради прегазувањето на Верица Белчовска од беровско
Македонија

Волонтерите од „Сите заедно можеме“ ќе ги возат возрасните и изнемоштените до вакциналниот пунк во Струмица

А1он
Волонтерите од здружението „Сите заедно можеме“ кои помагаат во пунктот за вакцинација во Струмица од вторник ќе им помагаат на возрасните и изнемоштени граѓани кои
Македонија

Актерите од Струмица до институциите: Бараме одговори по нашите претставки за изборот на директорот фискултурец

Ана Василевска
Драмскиот ансамбл на НУЦК „Антон Панов“ од Струмица, веќе четири месеци протестира за изборот на нивниот директор Васил Бубев кого го сметаат за некомпетентен за
Македонија

Скопјани украле платежни картички, па потрошиле 1.500 евра низ Струмица

А1он
СВР Струмица поднесе кривична пријава против Г.С.(27) и С.П.(29) од Скопје, поради постоење основи на сомнение за сторени две кривични дела „оштетување и неовластено навлегување
Македонија

Тинејџер од Василево силувал немоќна девојка

А1он
Шолицијата пријави 15-годишно момче од струмичкото село Василево, кое е осомничено дека на почетокот на месецов силувало немоќна 18-годишна девојка, соопшти полицијата. „СВР Струмица поднесе