strumica

Македонија

Во Струмица е убиено 22-годишно момче, тројца се повредени

А1он
Момче на 22-годишна возраст вечерва е убиено во Струмица во тепачка меѓу две семејства што се случи во Турското маало. Во тепачката повреден е малолетник
Македонија

Кривична пријава против тројца полицајци од Струмица

А1он
Тројца полицајци од Струмица добија кривични пријави поради малтретирање во вршење на службата, информираат од Министерството за внатрешни работи. „Денеска (19.04.2022) Одделот за внатрешна контрола,
Македонија

Кривична пријава за сметководителка од Струмица – си враќала пари за позајмица која никогаш не ја дала

А1он
Струмичанка доби кривична пријава поради злоупотреба на службената положба, информираат од Министерството за внатрешни работи. „Отсекот за економски криминал при Секторот за внатрешни работи Струмица
Македонија

Костадинов најави исплата на помошта за сопствениците на опожарените дуќани и тезги во Глобал

А1он
Градоначалникот Костадин Костадинов информираше дека од денеска започнува исплатата на помошта за сопствениците на опожарените дуќани и тезги во „Глобал“. „Започна исплатата на помошта од
Македонија

Сообраќајна незгода го пренасочи сообраќајот на патот Струмица-Радовиш

А1он
Сообраќајна незгода меѓу два автомобили во која е причинета само материјална штета е причината за пренасочување на сообраќајот на патниот правец Струмица-Радовиш. Портпаролката на СВР
Македонија

Се запали автомобил во движење на патот Струмица – Ново Село, сообраќајот беше во прекин еден час

А1он
Автомобил во движење се запалил на магистралниот пат Струмица – граничен премин Ново Село, поради што сообраќајот на овој патен правец беше во целосен прекин
Македонија

Претреси во струмичко, пронајдена дрога, приведени дилери

А1он
Од Министерството за внатрешни работи информираат дека при претреси во струмичко е пронајдена дрога и се приведени дилери. „Денеска (16.12.2021) во 13.30 часот, полициски службеници
Регион

Бугарската асоцијација за гас достави до бугарската Влада проект за изградба на гасоводот Петрич-Струмица

А1он
Бугарската асоцијација за гас достави до Советот на министри на Република Бугарија и до администрацијата на претседателот Румен Радев предлог во врска со ажурирањето на
Македонија

Центарот за култура „Антон Панов“-Струмица останува со в.д. директор

А1он
Министерството за култура денеска соопшти дека во НУЦК „Антон Панов“ не е избран директор и при повторната постапка и покрај тоа што поранешниот директор Васил
Македонија

Разрешен директорот на струмичкиот Завод и Музеј

А1он
На 10 декември Ацо Манински е разрешен од дожноста директор на НУ „Завод за заштита на спомениците на културата и Музеј Струмица“ заради неоставрување на