strumica

Македонија

Коронавирусот ја наполни струмичката болница, директорот бара дополнителен персонал

А1он
Зголемениот број заразени од Ковид-19 целосно ги исполни сместувачките капацитети во струмичката болница, дури и тие кои беа дополнително отворени, информира директорот д-р Наќе Гогов.
Македонија

Уредена е пристапната пашечка патека до третиот Габровски водопад

А1он
Трите водопади од Габровскиот се достапни за туристите со уредување на пристапната пешачка патека до третиот, информираа од Општина Струмица. -Јас сум задоволен што овој
Македонија

Во Струмица само едно основно училиште почна настава со физичко присуство на сите ученици

А1он
Само во Основното училиште „Гоце Делчев“ во село Вељуса, општина Струмица, денеска почна учебната година со физичко присуство на сите ученици од прво до деветто
Македонија

Полицијата и инспекциите со засилени контроли на угостителските објекти во Струмица

А1он
Во угостителски објекти во Струмица не бил ограничен бројот на гости кои може да седат, поточно на повеќе стоечки маси немало толку столови колку што
Култура

Некогашна скривница во центарот на Струмица се пренаменува во уметничка галерија

А1он
Дел од градска скривница на плоштадот во Струмица, која порано се користеше за регистрација на бракови, Општина Струмица ја пренаменува во уметничка галерија. Како што
Македонија

Во струмичката болница почина деветмесечно бебе, полицијата спречи роднина да ги нападне лекарите

А1он
Попладнево околу 16 часот на детското одделение при струмичката болница починало деветмесечно бебе од селото Банско, а со правовремена интервенција на полицијата е спречен инцидент,
Македонија

Тело на починат насилно и сосе кревет изнесено од струмичката болница

Кристијан Ландов
Роднини и пријатели на пациент кој починал во струмичката болница, насилно го земале телото сосе болничкиот кревет и преку оградата на болницата го ставиле во
Македонија

Регионалната депонија на југоистокот се „гради“ една и пол деценија

А1он
Иницијативата за изградба на регионална депонија, во која ќе се депонира отпадот од десетте општини од Југоисточниот плански регион, за нешто помалку од три години
Македонија

Поголем дел од децата се вратија во струмичките градинки

А1он
Поголем дел од децата, кои ги исполнуваат условите од протоколите, денеска се вратија во клоновите на градинката „Детска радост“ во Струмица, информира директорот Васил Бубев.