zagaduvanje

Македонија

ДЗР: Издавањето на Б-Интегрирани еколошки дозволи не овозможува целосна контрола над загадувањето

А1он
Мерките и активностите преземени од страна на надлежните институции за издавање на Б-интегрирани еколошки дозволи не се доволно ефективни за воспоставување на интегриран систем за
Македонија

МЖСПП: Концентрацијата на ПМ 10 честичките во текот на вчерашниот ден е благо надмината на речиси сите мерни места

А1он
Среднодневните концентрации на ПМ 10 честичките за вчерашниот ден се благо надминати на речиси сите мерни места, освен на мерното место во Гевгелија, информира Министерството
Македонија

ВИДЕО: Да умреме како мажи, ама да не живееме како глувци – активисти од Гази Баба не дозволуваат депонија на штетен отпад

Искра Манојлоска
Граѓани и активисти ја преполнија општинската сала на Гази Баба и се спротивставија на планот за изградба на фабрика за преработка на опасен отпад. Тие
Свет

ЕЕА: Градовите Умео, Тампере и Фуншал имаат најчист воздух во Европа

А1он
Шведскиот град Умео, финскиот Тампере и португалскиот Фуншал имаат најчист воздух во Европа, според Европската агенција за животна средина (ЕЕА). Градови со најзагаден воздух се
Свет

Почна европската Зелена недела: Загадувањето и активното вклучување на граѓаните се двете главни теми

А1он
Хина, Загреб Европската зелена недела – најголемиот годишен настан во областа на зелените политики – почна синоќа, а главните теми се нула загадување и активно
Македонија

Димитриевски: Ние ја чистиме реката, но граѓани повторно фрлаат отпад и си градат мостови, МВР молчи

Мери Јордановска
Да се зголемат казните, полицијата да почне да си ја врши работата и да се изврши координирана акција на институциите за да се спречи претворањето
Македонија

ВИДЕО: Кумановка претворена во огромен контејнер – се полнат колички со отпад и се фрлаат во реката

Мери Јордановска
Беше 2008 година, кога кумановските власти гордо го најавија проектот „Кеј“ на реката Кумановка, за, како што изјавија тогаш, да се заштити еколошката катастрофа што
Македонија

Напуштениот рудник „Казандол“ не ја загадува околината, велат државните инспектори

А1он
На 4-ти мај Државниот инспекторат за животна средина изврши надзор на локацијата на рудникот „Казандол”, по претставка на граѓански организации од Валандово кои побараа да
Македонија

Загадувањето во Скопје се намалува константно и без атмосферските фактори

А1он
Во рамки на активностите на Град Скопје, Владата на РСМ и општините во главниот град, според последните анализи изготвени врз основа на официјалните податоци за
Свет

САД се обврзаа да испуштаат двојно помалку штетни гасови до 2030 година

А1он
Администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден вети дека ќе ги намали емисиите на стакленички гасови за 50 до 52 проценти до 2030 година во споредба