usje

Македонија

“УСЈЕ”: Вонредната контрола покажа дека работиме според европските и домашните стандарди

А1он
Цементарница “УСЈЕ” денеска преку соопштение посочува дека резултатите од вонредната контрола на алтернативното гориво за потребите на компанијата уште еднаш докажале дека работат според највисоките
Македонија

УСЈЕ: Невистини и паушални тврдења се неодговорни и ја доведуваат во заблуда јавноста

А1он
„Цемантарница УСЈЕ е отворена компанија и, како и досега, и денес ги отворивме вратите и ги поканивме граѓаните кои дојдоа да протестираат да нѐ посетат,
Видео Македонија

(ВИДЕО) Свирежи и извици пред Усје: Доста горите отпад и не труете

Габриела Димковиќ-Мишевска
„Уа, катанец на ‘Усје’, „Доста нè труете, сакаме да дишеме“, „До кога ќе горите гуми и отпад“, довикуваа и свиркаа граѓаните додека менаџерот на фабриката
Македонија

Цементарница УСЈЕ: Не сме причинител на загадувањето на воздухот во Скопје

А1он
Сите релевантни мерења на емисиите докажуваат дека УСЈЕ не е причинител на зголеменото загадување на воздухот во Скопје, немаат логика какви било блокади на Цементарницата,
Македонија

Жителите на Усје го блокираа сообраќајот на „Борис Трајковски“, бараат фекална канализација

А1он
Жителите на населбата Усје во општина Кисела Вода попладнево го блокираа сообраќајот на булеварот „Борис Трајковски“. Жителите бараат изградба на секундарна мрежа на фекалната канализација.
Македонија

(ВИДЕО) Макрадули во „Усје“: Преку зголемена транспарентност и комуникација се лоцираат вистинските загадувачи

А1он
Заменик-министерот за животна средина и просторно планирање Јани Макрадули денеска заедно со претставници на Државниот инспекторат, присуствуваше на „Отворениот ден на Цементарница Усје“ во Скопје,
Македонија

УСЈЕ тврди дека не загадува, Државниот инспекторат врши контрола

А1он
Цементарница УСЈЕ која често на социјалните мрежи е посочувана како компанија што придонесува во загадувањето на воздухот, во целост работи според сите законски прописи и
Македонија

УСЈЕ донираше опрема за лабараторијата на Факултетот за електротехника и информациски технологии во Скопје

А1он
Продолжува поддршката на Цементарница УСЈЕ АД за едукација на млади високообразовни кадри во Македонија. Во рамките на оваа своја заложба УСЈЕ донираше опрема, која делумно