zagadenost

Регион

Омбудсманот почна постапка за контрола на српското Министерство за екологија заради загаденоста на воздухот

А1он
Заштитникот на граѓаните Зоран Пашалиќ иницираше процес на контрола на српското Министерство за животна средина. Во соопштението од Пашалиќ се наведува дека „министерството нема споведено
Магазин

СУВ возилата се втор најголем извор на раст на емисиите на CO2 во последните 10 години

А1он
Зголемената продажба на автомобили СУВ, по енергетскиот сектор, е вториот најголем извор на глобален пораст на емисиите на јаглерод диоксид од 2010 до 2018 година,
Македонија

Дванаесет од вкупно 18 мерни станици не мерат ПМ 2.5-честички во воздухот, останатите веќе покажуваат високо и средно загадување

Маја Илиевска-Пачемска
Со мерни станици кои не ги мерат штетните ПМ 2.5-честички во воздухот или, пак, не даваат никакви податоци, Министерството за животна средина ја чека грејната
Македонија

Братот на Сашо Орданоски за украдена иновација зел 350.000 евра?

А1он
На „Твитер“ се водат жестоки дебати, откако познатиот скопски адвокат Александар Тортевски објави дека братот на новинарот Сашо Орданоски, Ванчо Орданоски, од Фондот за иновации
Македонија

Движењето за чист воздух утре со блокада пред „Дрисла“

А1он
Движењето за чист воздух утре во 12:05 часот пред вратата на депонијата „Дрисла“ ќе одржи 15-минутна блокада. Според нив, „Дрисла“ е потенцијално најголемиот емитер на
Видео Македонија

ВИДЕО: „Парите ги потрошивме за инхалатори место за точаци” – протест против загадениот воздух

А1он
Поголема група граѓани денеска попладне излегоа на протест пред Собрание, против згадениот воздух. Oд граѓанската иницијатива ,,Канцерогена општество”, кои се организатори на протестот, порачаа дека
Македонија

На владина седница усвоена Предлог-програма за реализација на Планот за чист воздух

А1он
Владата вечерва на 116-та седница ја усвои Предлог-програмата за реализирање на Планот за чист воздух за 2019 година, која се заснова на четири компоненти: мерки
Македонија

Сѐ уште се на сила мерките и препораките при надминат праг на пм10 честички

А1он
Мерките и препораките при надминат праг на пм10 честички што беа донесени вчера остануваат на сила. Прагот, како што соопшти денеска владината прес-служба, е надминат
Македонија

Со мерките за загаденоста, властите се борат со последиците наместо со проблемот

А1он
Над 150 деца во моментов се хоспитализирани на Детската клиника, а голем дел од нив се соочуваат со респираторни нарушувања поради загадениот воздух. Кај оние