inovacii

Свет

WIPO – Пандемијата поттикна приватни и јавни инвестиции во иновации

А1он
Пандемијата со Ковид -19 ги зголеми инвестициите во истражување и развој во фармацевтскиот и софтверскиот сектор и го намали интересот за транспорт и патувања, покажа
Економија

(ИНТЕРВЈУ) Коста Петров: Само на последниот повик „Стартапувај“ ангажирани се над 250 луѓе со просечна плата од 36.000 денари

Маја Илиевска-Пачемска
Со став дека разноликоста е она што го прави секој професионалец подобар и подготвен за предизвици, Коста Петров, најпродаваниот домашен автор, директор и основач на
Македонија

Македонскиот тим „eBionics“ победник на младинскиот предизвик „Генерација без граници 2019/2020“

А1он
Во конкуренција на 180 тимови од 36 земји во категоријата на натпреварувачи под 18 години, македонскиот тим eBionics е глобален победник на годинешниов светски натпревар
Економија

Состанок на Секторската работна група за конкурентност и иновации, ЕУ со поддршка на малите и средни компании

А1он
Секторската работна група за конкурентност и иновации, за ИПА 3 Програмата на ЕУ, предводена од заменичката на претседателот на Владата за економски прашања, Мила Царовска,
Македонија

Иноваторот Ангелков: Работиме на 20 респираторни машини кои ќе помагаат при дишење во болници и во домашни услови

А1он
Работиме на изработка на 20 респираторни машини кои ќе помагаат при дишење во болници и во домашни услови. Ќе може да ги користат сите оние
Економија

Нова македонска стартап иновација за помош на најзагрозената индустрија од пандемијата со КВИД-19

А1он
Македонската стартап иновација Гетаут ДООЕЛ нуди нова онлајн платформа за обединување на услужните дејности, од туризам и угостителство, до настани, образование и козметички услуги. Преку
Економија

Одобрен Правилникот за давање средства преку иновациски ваучери

А1он
Владата на синоќешната седница донесе одлука за давање согласност на Правилникот за доделување финансиски средства преку Иновациски ваучери на Фондот за иновации и технолошки развој
Економија

Почнува 40. МАКИНОВА 2019 и 17. ЕКОНОВА 2019

А1он
Пронајдоци, иновации, нови технологии и производи, технички унапредувања, индустриски дизајн, трговски марки и младинско-истражувачко и креативно творештво ќе бидат изложени денеска на традиционалната и најголема
Економија

Трет Меѓународен саем на пронајдоци, иновации и нови технологии „ИНОВАМАК 2019“

А1он
Во организација на Националната Асоцијација на иноватори на Македонија (NAIM), денеска во Скопје, ќе биде отворен Третиот Меѓународен саем на пронајдоци, иновации и нови технологии
Економија Македонија

Пет милиони евра поделени на 30 домашни компании со иновации

Маја Илиевска-Пачемска
На триесет домашни компании им се одобрени грантови од Фондот за иновации и технолошки развој за реализација на проекти со иновации. На компаниите им се