Македонскиот тим „eBionics“ победник на младинскиот предизвик „Генерација без граници 2019/2020“

Од:

Во конкуренција на 180 тимови од 36 земји во категоријата на натпреварувачи под 18 години, македонскиот тим eBionics е глобален победник на годинешниов светски натпревар младински предизвик „Генерација без граници 2019/2020“ во Њујорк.

Тимот победи со идејата „VenusArm“ односно бионичка рака печатена со 3Д принтер, а наменета за лицата со недостаток на подлактица од раката.

Тимот „eBionics“, кој ја изработи бионичката рака, го сочинуваат Орхан Багашов – задолжен за дизајнот, Тео Китановски – за програмирањето, Борис Ночески – за менаџирање на социјалните мрежи и Анамарија Илиева – за изработка на веб-страницата.

Станува збор за ученици во ПСУ „Јахја Кемал“ во Скопје, кои работеа под менторство на професорот Иван Чорбев.

Би можело да ве интересира

МОН: Поради голем интерес до 25 декември може да се аплицира за финансиска поддршка за учениците

Осум важни достигнувања за осум години: Иновации на Бреинстер што го менуваат образованието

Горан Наумовски

Септемвриските плати во основното и средното образование ќе бидат повисоки за 15 oтсто

МОН ветува – ниту еден наставник нема да биде отпуштен, ниту ќе добива помала плата

А1он

Егзодус во Прилеп: 300 деца отпишани од училиште за шест месеци поради селење во странство

Катерина Ѓуровски

Усписите на ученици во средно образование во две пријавувања во јуни

Ана Ололовска