fond za inovacii

Македонија

ФИТР со реакција: Внукот на Ахмети барал повеќе пари за иновации ама му одобриле само 82.000 евра

А1он
Фонд за иновации и технолошки развој преку соопштение излезе со реакција на обвинувањата дека внукот на Али Ахмети, Дрин Ахмети, добил 82.000 евра за проекти
Македонија

(ВИДЕО) ВМРО-ДПМНЕ: Советник од Град Скопје и бизнис партнер на Макрадули добил тендер од 200.000 евра

А1он
Фирмата „Бригада Дизајн“ ДООЕЛ од Скопје во сопственост на советникот во Град Скопје од СДСМ Бојан Ивановиќ и бизнис партнер на Јани Макрадули доби бизнис
Македонија

ФИТР: До 10.000 евра за креативни алатки за полесно справување и надминување на последиците од Ковид-19

А1он
Фондот за иновации и технолошки развој (ФИТР) објавува нов јавен повик за креативни алатки и решенија за онлајн и интерактивни активности или анимација наменети за
Економија

Фирмите кои добија пари од Фондот за иновации бесплатно ги понудија ИТ решенијата на граѓаните

А1он
Компаниите-кориснички на средства од Фондот за иновации и технолошки развој (ФИТР) почнаа бесплатно да им ги нудат своите содржини (дигитални книжарници, игри, решенија за учење
Македонија

Ќерката на пратеничката Александрова шест месеци прима плата од Фондот за иновации иако мајка ѝ рече дека била волонтер

Сара Александрова шест месеци прима плата од Фондот за иновации иако мајка ѝ, пратеничката Емилија Александрова, тврди дека ќерка и нема никаков договор со оваа
Македонија

Индијците изненадени: Проектот на Орданоски е речиси ист со нашиот

Мери Јордановска
Индиската компанија „Оизом“ тврди дека нивниот уред за мерење на загаденоста на воздухот е речиси идентичен со уредот за кој Ванчо Орданоски од „Инфопројект“ доби
Македонија

Фондот ќе испитува дали иновацијата на Орданоски од 350.000 евра е плагијат

Мери Јордановска
Фондот за иновации и технолошки развој (ФИТР) ќе испитува дали фирмата „Инфопројект“ на Ванчо Орданоски, брат на новинарот Сашо Орданоски, ги прекршила правата на интелектуална
Македонија

Братот на Сашо Орданоски за украдена иновација зел 350.000 евра?

А1он
На „Твитер“ се водат жестоки дебати, откако познатиот скопски адвокат Александар Тортевски објави дека братот на новинарот Сашо Орданоски, Ванчо Орданоски, од Фондот за иновации
Македонија

Фирмата поврзана со Цветанка Ласкова се откажала од грантот за иновации од 300 илјади евра

Маја Илиевска-Пачемска
Фирмата „Декодикс“, поврзана со Цветанка Ласкова, советничка за култура на премиерот, целосно ја повлекла апликацијата за грант од Фондот за иновации.  „Декодикс“, каде што како
Македонија

Грантовите на Фондот за иновации пет месеци во предистражна постапка во обвинителство

А1он
Основно јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција пет месеци води предистражна постапка за можните злоупотреби при одобрувањето на грантовите во Фондот за инвестиции