Грантовите на Фондот за иновации пет месеци во предистражна постапка во обвинителство

Од:

Основно јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција пет месеци води предистражна постапка за можните злоупотреби при одобрувањето на грантовите во Фондот за инвестиции и технолошки развој. Постапката беше покрената откако јавноста реагираше на одобрувањето грантови на тукушто формирани компании и на компании поврзани со носители на јавни функции.

„Предметот е во предистражна постапка. По прибраната материјална документација, надлежниот обвинител издаде наредба за прибирање информации од стручните лица што постапувале во постапките на јавниот повик“, велат од Обвинителството за гонење организиран криминал.

Обвинителството, на крајот на јули годинава, соопшти дека оформило предмет по допрен глас за да утврди дали Фондот за иновации направил злоупотреби. Обвинителството извести дека презема мерки за утврдување факти во предметот, а во врска со сторени кривични дела во постапката по јавен повик за финансирање проекти за финансирање проекти во третиот столб од Планот за економски раст – прв инвестициски бран.

Откако обвинителството оформи предмет, апликациите за грантови ги повлекоа компаниите поврзани со вицепремиерот Кочо Анѓушев и пратеникот Хари Локвенец, а Фондот побара сите останати да достават изјави за поврзаност со функционери. Само четири од 77 компании се изјаснија дека се поврзани со носители на јавни функции. Со нив не се потпишани договори и парите не им се префрлени, а одлуката за тоа дали ќе ги добијат парите Комитетот за одобрување инвестиции во Фондот за инвестиции треба да ја донесе на крајот на јануари. Тоа се компаниите „Декодикс“ поврзана со советничката за култура на премиерот Цветанка Ласкова, „Микросам“ на поранешниот министер без ресор Веле Самак, „Контура“ поврзана со поранешниот амбасадор Јован Донев и „Т – сенс“ поврзана со актуелниот министер за култура, Асаф Адеми. За овие четирити фирми „Транспаренси интернешнал – Македонија“ направи проценка на ризик и утврди ниво на среден ризик од влијанието на јавната личност кај сите, со тоа што „Микросам“ на Веле Самак е поблиску до низок ризик, а „Декодикс“ поврзана со Цветанка Ласкова е на граница со висок ризик па не ги исполнува условите за добивање на парите.

Последниот скандал поврзан со Фондот за иновации беше одобрениот грант на фирмата „Билд ДООЕЛ Скопје“ од 200 000 евра, сопственост на сопруг на вработена во Фондот која пред две недели добила решение за вработување на определено време. Од Фондот објаснија дека договорот со „Билд“ не е потпишан поради недовршена првна процедура, а во периодот кога на незиниот сопруг му бил одобрен грантот, таа не била вработена во Фондот туку била надворешен соработник.

Вчера Фондот на 65 компании им додели грантови за кофинансирање проекти од вториот инвестициски бран во рамки на првиот повик од третиот столб од Планот за економски раст. Овој пат од Фондот изјавија дека ги провериле сите компании и дека ниту една не е поврзана со носители на јавни функции.

Маја Илиевска-Пачемска

Би можело да ве интересира

Одобрен Правилникот за давање средства преку иновациски ваучери

Драган Поповски

ФИТР воведува нов механизам за поддршка на млади талентирани деца

Драган Поповски

Најмалку 10 лица ќе одговараат за криминалот од над 4,5 милиони евра во ФФМ

Седум компании од Кочани добија помош од 1,5 милион евра од Фондот за иновации

Драган Поповски

Мајка и ќерка од Турција обвинети за употреба на фалсификувани израелски пасоши

Ана Ололовска

ФИТР: Инвестиции од 2,2 милиони евра во технолошки развој за 33 компании

Ана Ололовска