fitr

Економија

Финансиска поддршка за технолошки развој за 87 компании, најголем дел се микро претпријатија

А1он
Вкупно 87 компании ќе добијат финансиска поддршка за технолошки развој за надминување на последиците од Ковид -19 како дел од третиот пакет мерки на Владата.
Економија

Земјава меѓу последните по вложување во истражувања – нов Повик на ФИТР за соработка на бизнисот и науката

А1он
Нов инструмент за соработка меѓу бизнис заедницата и академијата, вака Фондот за иновации и технолошки развој (ФИТР) денеска го најави новиот Јавен повик за доделување
Економија

ФИТР: Северна Македонија продолжува да напредува на листата на Глобалниот иновациски индекс

А1он
Според извештајот на Глобалниот иновациски индекс за 2020 година, Република Северна Македонија се искачи за две места погоре во однос на минатата година, односно за
Македонија

ФИТР: Презентација на 28 предлог – проекти за справување со климатски промени

А1он
Дваесет и осум предлог-проекти од вкупно 39 продолжуваат во фазата на финална селекција на јавниот повик за справување со климатски промени 02-2, кој Фондот за
Економија

Анкета на ФИТР: Домашните компании се подготвени да инвестираат за да излезат од кризата

А1он
Домашните компании се подготвени да започнат со инвестиции во време на актуелната криза бидејќи вакво прилагодување им е неопходно за опоравување и понатамошно функционирање, покажува
Економија

ФИТР го запира финансирањето на фирми што ја злоупотребиле државната помош

А1он
Фондот за иновации и технолошки развој ја запира реализацијата на проектите од компании што се најдоа на листата на УЈП за неисплатени минимални плати од
Економија

ФИТР ќе објави јавен повик за дигитализација на општинските услуги

А1он
Фондот за иновации и технолошки развој (ФИТР) наскоро ќе објави јавен повик за дигитализација на општинските услуги, најави директорот на ФИТР, Јован Деспотовски на денешниот
Економија

(ВИДЕО) ФИТР: Малите компании од секторот на продажба и трговија го препознаа моментот за дигитализација

Искра Манојлоска
Директорот на Фонд за иновации и технолошки развој, Јован Деспотовски, на прес конференција од Владата, ги презентираше првичните резултати од јавниот повик за инструментот за
Економија

(ВИДЕО) Царовска и Деспотовски: Странските приватни фондови го препознаваат потенцијалот на нашите компании

А1он
Странските приватни фондови ги препознаваат потенцијалите на македонските компании, оценија денеска вицепремиерката за економски прашања, Мила Царовска и директорот на Фондот за иновации и технолошки
Економија

(ВИДЕО) Царовска и Деспотовски: И малите семејни фирми што инвестираат во технологија може да остварат високи производствени стандарди

А1он
Кујна со најсовремени стандарди, најмодерна во регионот на Западен Балкан, која дневно подготвува 10.000 оброци и чиј таргет се странски компании. Ова е проектот што