fitr

Економија

ВИДЕО: ФИТР со 5,7 милиони евра ќе поддржи 103 компании кои ќе инвестираат во технолошки развој

А1он
Вкупно 103 компании од пристигнатите 700 апликации ќе бидат кофинансиски поддржани од Фондот за иновации и технолошки развој (ФИТР) за да ги реализираат своите идеи
Економија

Четири компании ќе добијат финансиска поддршка од ФИТР за развој на дигитализацијата на земјоделството

А1он
Вкупно четири компании се добитници на финансиска поддршка во рамки на првиот „Предизвик за дигитализација на земјоделство” што го спроведува Фондот за иновации и технолошки
Економија

Земјава да стане стартап хаб на Балканот, е пораката од првиот национален Стартап самит

А1он
Иновативните идеи го движат светот напред, а јас сум убеден дека сите заедно ќе направиме уште поуспешен деловен амбиент со посветена трансформација на македонскиот стартап
Економија

Петров: Стартап компаниите сочинуваат 50 проценти од портфолиото на ФИТР и иднината им припаѓа на нив

А1он
Анализите спроведени од страна на Стартап Македонија, под покровителство на Фонд за иновации и технолошки развој со која беа опфатени над 80 стартапи од Северна
Економија

Заев: Во глобална пандемија рекорден број апликации на јавните повици на ФИТР

А1он
Со иновативноста и креативноста ги надминуваме предизвиците од минатото и сегашноста и се создаваат услови за промени за подобро утре. Посветеноста на компаниите за постојан
Економија

Најголем дел од апликантите на повикот на ФИТР се компании кои првпат конкурираат

А1он
На повикот за грантови за технолошки развој што го објави Фондот за иновации и технолошки развој (ФИТР), најголем дел се компании кои првпат конкурираат. Од
Економија

ФИТР ќе ја презентира анализата на апликантите од јавниот повик за грантови за технолошки развој

А1он
Фондот за иновации и технолошки развој (ФИТР) денеска ќе ја презентира анализата на апликантите од јавниот повик „Кофинансирани грантови за технолошки развој за забрзан економски
Економија

FITRClassroom: С. Македонија со национална стратегија за вештачка интелигенција

А1он
Предизвици и можности со кои се соочуваат иновативните компании од областа на вештачка интелигенција во Република Северна Македонија беше темата на последниот #FITRClassroom, организиран од
Економија

ФИТР и ИМЕ со нова соработка за комерцијализирање на дигитални решенија во земјоделскиот сектор

А1он
Директна менторска поддршка за побрза комерцијализација и примена на проектите кои ќе бидат одбрани преку јавниот повик Предизвик за дигитализација на земјоделството на ФИТР ќе