donacija

Македонија

Бизнисмени донираа тестови за коронавирус за Институтот за јавно здравје

А1он
Неколку македонски претприемачи денес во Секретаријатот за европски прашања во Владата му предадоа на Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи, во улога на Национален координатор
Македонија

Донација од Амбасадата на САД за намалување на ширењето на Ковид-19

А1он
Американската амбасадорка Кејт Мари Брнз денеска во Јавното обвинителство на Република Северна Македонија ќе предаде донација од Соединетите Американски Држави, преку Бирото за меѓународна борба
Економија

Државна лотарија донира 12.000.000 денари за борба против Ковид-19

А1он
Денес, Државна лотарија, како општествено одговорна компанија, со цел поддршка на активностите кои се спроведуваат за справување со заканата по јавното здравје на граѓаните во
Македонија

Јапонија го донираше лекот „Авиган“ на Македонија

А1он
Преку итна неповратна помош, Јапонија одлучи да обезбеди лекови, Фавипиравир (Авиган) за земји погодени од Ковид-19, во партнерство со УНОПС (Канцеларијата за услуги на проекти
Македонија

АРМ со донација од Чешка ќе ги развива капацитетите за атомска, биолошкa и хемиска одбрана

А1он
Донација од 190 илјади евра од Чешката Република ќе се искористи за развивање на капацитетите на единицата за атомско, биолошко, хемиска одбрана (АБХО) на нашата
Македонија

Босанскиот амбасадор Јаќимовиќ подари кујни и кревети на две многудетни семејства од Кучевиште

А1он
Амбасадата на Босна и Херцеговина во Македонија подари покуќнина на две социјални семејства од селото Кучевиште. Донацијата ја предаде амбасадорот Драган Јаќимовиќ кој денес ги
Македонија

ВИДЕО: Близу 20 тони дезинфекциски средства се поделени по центрите за јавно здравје и јавно здравствените установи

А1он
Министерот за здравство, Венко Филипче, потврди дека има залихи од заштитна опрема, и тоа, над милион парчиња маски, ракавици, мантили само во магацините на министерството.
Македонија

Донација во производи од Хелиос Медикал и Doppelherz за докторите во борба против корона вирусот!

А1он
Германската сила, моќ и квалитет во служба на докторите кога ни е најпотребно, Брендот Doppelherz е синоним за сигурност и висок квалитет во здравствениот сектор.
Македонија

Нова донација од Австрија како поддршка во борбата против Ковид-19

А1он
Австрија втор пат во рок од еден месец обезбеди донација за нашата земја, како поддршка во борбата против КОВИД-19. Помошта која што се состои од
Македонија

Хуманитарна акција на „Сите заедно можеме“ за сите народни кујни во земјава

А1он
Граѓанското здружение „Сите заедно можеме“ почнува со реализација на нова хуманитарна акција за достава на помош до сите народни кујни во државата. – Преку оваа