donacija

Македонија

УНДП и Германската амбасада и донираа компјутерска опрема на МВР за поефикасна контрола на малото и лесно оружје

А1он
Донација од нова компјутерска опрема од 74 компјутери, 52 принтери и 50 скенери што ќе бидат распоредени во Секторите за внатрешни работи и полициските станици,
Македонија

Невладина организација донира храна, облека и сапун во тетовскиот воспитно-поправен дом

А1он
Во Воспитно-поправниот дом „Тетово“ денеска пристигна донација од Здружение Институт за развој на заедницата – Тетово. Донирани се: техничка опрема, храна, облека, средства за лична
Македонија

Граничниот премин Ќафасан ни го опремуваат Американците, со донација и техничка помош

А1он
Мобилни скенери, дензитометри и камери се дел од опремата што УСАИД ја донираше за царинските управи на Македонија и Албанија, за олеснување на трговијата и
Македонија

И денес примивме донација – американската фирма УПС му подари фрижидери на Институтот за трансфузиона медицина

А1он
Пет специјални мобилни транспортни фрижидери во вредност од 34.000 евра кои одржуваат температура од -20 до -86 Целзиусови степени доби Институтот за трансфузиона медицина на
Магазин

Мекензи Скот, бившата сопруга на Џеф Безос, донира 2,74 милијарди долари за борбата против расизмот

А1он
Поранешната сопруга на основачот на Амазон и најбогат човек на светот, Џеф Безос, Мекензи Скот, денеска изјави дека ќе донира 2,74 милијарди долари за уметнички
Регион

Бугарија ќе им донира 150.000 вакцини „АстраЗенека“ на соседите, вели дека тие сами барале

А1он
Бугарија планира да донира до 150.000 вакцини на производителот „АстраЗенека“ на државите од Западен Балкан, изјави денеска бугарскиот технички министер за здравство Стојчо Кацаров. Кацаров
Македонија

Филипче прими нова донација, американската држава Вермонт ни помага со 400.000 долари

А1он
Министерот за здравство Венко Филипче денеска се сретна со висока делегација од американската сојузна држава Вермонт, предводена од заменик-гувернерката Моли Греј и командантот на Националната
Македонија

Унгарија ни донира 6.000 вакцини, Спасовски вели дека се за граничните полицајци

А1он
Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски и министерот за надворешни работи Бујар Османи денеска на граничниот премин Меѓународен аеродром „Скопје” ја пречекаа делегацијата предводена од
Македонија

Четири респиратори за Клиниката за детски болести донирани од Словачка

А1он
Четири респиратори кои ќе се користат за лекување пациенти со Ковид-19 хоспитализирани на Клиниката за детски болести беа донирани денеска од владата на Словачка. Апаратите
Свет

САД ќе ги донираат сите свои 60 милиони дози од вакцината „АстраЗенека“ низ светот

А1он
САД ќе го дистрибуираат целиот контингент на вакцини АстраЗенека на други земји веднаш штом вакцината ќе ја помине ревизијата на федералните здравствени служби, а станува