ovosje

Економија

„Доаѓа зима, ќе бираме помеѓу студ и глад“: Македонија пред силен бран поскапувања

Орце Костов
Цените на млечните производи, зеленчукот и овошјето во месец август се двојно покачени, а од септември се најавува зголемување на лебот за 15 отсто. Во
Македонија

Донација од Владата: Секое дете во градинка ќе добива по еден килограм овошје неделно за дома

Орце Костов
На вчерашната седница на Владата беше усвоена Програмата за поттикнување на потрошувачката на свежо овошје за 2023 година според која секое дете ќе добива свежо
Економија

Домати за 70, пиперки за 90, мандарини за 60 денари – замрзнати цени на дел од овошјето и зеленчукот

Орце Костов
До крајот на овој месеци дел од зеленчукот и овошјето ќе биде со замрзнати цени соопшти миннистерот за економија Крешник Бектеши. Владата донела одлука со
Магазин

Болеста монилија мора да се лекува, не да се ставa под тепих

А1он
Кафеавото гниење на плодовите кај коскестото овошје е болест што е буквално присутна во секој овоштарник во Република Македонија, а минатата година таа беше причината