gradinka

Македонија

Родители бараат да се постават камери во градинка во Дебар: Сакаме да знаеме како ни се третираат децата

Орце Костов
Група родители, чии деца се згрижени во дебарската градинка „Брешија“ повеле иницијатива за поставување камери, односно видеонадзор внатре во просториите на објектот. Дека постои ваква
Македонија

Кривична пријава за негувателката од детска градинка во Велес која на децата им давала да користат електронска цигара

А1он
Отсекoт за економски криминал при СВР Велес поднесе кривична пријава против 38 годишната В.И. од Велес поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело
Македонија

Обвинителството отвори предмет за воспитувачката кој им давала електронски цигари на децата во градинка

А1он
Основното јавно обвинителство Велес оформи предмет по допрен глас за да се проверат информациите дека негувателка во детската градинка „Димче Мирчев“ Велес им давала да
Македонија

Дете се здобило со тешка телесна повреда во градинка во Шуто Оризари

А1он
Родител во СВР Скопје вчера пријавил дека неговата малолетна ќерка се здобила со тешка телесна повреда во градинка на подрачје на Шуто Оризари, соопшти Министерството
Свет

(ВИДЕО) Дете почина во градинка во Њујорк: Под душекот е пронајдена дрога

А1он
Еден килограм фентанил е пронајден под душек во приватна градинка во Њујорк, каде едно дете почина, а три се пренесени во болница. Едногодишниот Николас Доминичи
Македонија

Директорка на детска градинка во Штип исплатила 2,6 милиони денари за детски реквизити кои не биле доставени

А1он
Министерството за внатрешни работи соопшти дека поднеле кривична пријава за злоупотреба на службена положба против директорка на градинка во Штип. „СВР Штип до надлежното Основно
Македонија

„Ние ќе купуваме сапун за децата, а директорката троши на бајадери“: Родителите бесни што Тренчевска ја врати Петровска на функција во градинката „Детска радост“

Орце Костов
Родителите од градинката „Детска радост“ во општина Гази Баба, Скопје, формираат иницијативен одбор од пет преставници кои во следниот период ќе организираат активности за искажување
Македонија

Бесплатна градинка за сите деца и бесплатен оброк во училиште: Родителите во Лозово ќе добијат финансиска помош од општината

Орце Костов
Бесплатна градинка за сите деца согласно максималниот капацитет и бесплатен оброк за сите деца од прво до петто одделение во ООУ „Методи Митевски-Брицо“, одлучи општина
Македонија

Донација од Владата: Секое дете во градинка ќе добива по еден килограм овошје неделно за дома

Орце Костов
На вчерашната седница на Владата беше усвоена Програмата за поттикнување на потрошувачката на свежо овошје за 2023 година според која секое дете ќе добива свежо
Македонија

Стефковски: Тренчевска врши упад во системот за да и ги одзеде ингеренциите на Гази Баба

А1он
Министерството за труд и социјална политика застана во одбрана на незаконското работење на разрешената директорка на ЈУДГ Детска радост, обвинува градоначалникот на општина Гази Баба,