zelencuk

Економија

„Доаѓа зима, ќе бираме помеѓу студ и глад“: Македонија пред силен бран поскапувања

Орце Костов
Цените на млечните производи, зеленчукот и овошјето во месец август се двојно покачени, а од септември се најавува зголемување на лебот за 15 отсто. Во
Економија

Владата го поскапи зеленчукот пред празниците: Краставици и домати по 95 денари

Орце Костов
Од утре ќе се зголеми замрзнатата цена на доматите и на краставиците на 95 денри по килограм, а за 10 денари се зголемува и цената
Економија

Домати за 70, пиперки за 90, мандарини за 60 денари – замрзнати цени на дел од овошјето и зеленчукот

Орце Костов
До крајот на овој месеци дел од зеленчукот и овошјето ќе биде со замрзнати цени соопшти миннистерот за економија Крешник Бектеши. Владата донела одлука со
Македонија

Зелените пазари ќе се модернизираат за да ги здржат купувачите

А1он
 Откако во последните неколку години зелените пазари забележаа пад на продажбата од околу 20 отсто, интензивно работат на инвестиции во модернизација и воведување нови содржини. Како
Економија

Презентација на македонските преработувачи на овошје и зеленчук во Шведска

А1он
Македонски компании преработувачи на овошје и зеленчук од денеска во Стокхолм, Шведска, ќе ги презентираат извозните потенцијали на Македонија. Престојот е во организација на Амбасадата