Филипче прими нова донација, американската држава Вермонт ни помага со 400.000 долари

Од:

Министерот за здравство Венко Филипче денеска се сретна со висока делегација од американската сојузна држава Вермонт, предводена од заменик-гувернерката Моли Греј и командантот на Националната гарда, генерал-мајор Грегори Најт, што престојува во официјална посета на нашата држава. На средбата присуствуваше и американската амбасадорка Кејт Мери Брнз.

На состанокот, министерот Филипче со заменик-гувернерката Греј, говореа за иницијатива за започнување соработка со Универзитетот „Вермонт“ во областа на медицината. Министерот, предложи да се обезбеди програма за едукација на нашите студенти од последна година на Медицински факултет на реномираниот Универзитет „Вермонт“ во САД. Во насока на едукацијата, студентите би можеле да следат настава, а воедно и стручни лица од Универзитетот да доаѓаат во нашата држава и да реализираат обука на наши лекари и медицински лица, соопшти Министерството за здравство.

Филипче ја поздрави големата поддршка и заложба на САД што нашата земја ја добива од почетокот на ковид пандемијата. Како што истакна министерот, без таа поддршка невозможно ќе беше да успееме да управуваме со здравствената криза на начин на кој го сторивме тоа.

Во рамки на бројните донации, како поддршка за справување со ковид пандемијата, САД на Македонија денеска ѝ донираше 400.000 долари за набавка на опрема за вакцинација и имунизација, за справување со кризата предизвикана од Ковид-19.

Би можело да ве интересира

Пендаровски го потпиша Указот за новиот Закон за амнестија за прекршоците во ковид кризата

Катерина Павлова-Николовска

Три години откако СЗО прогласи пандемија од Ковид-19, вирусот се уште присутен, но со намален интензитет

Ана Ололовска

Најзаразниот сој досега, „кракен“, не е откриен кај нас, но последната анализа е направена на 5 декември

Апел за помош на Марко, се соочува со 4-ти степен на канцер

Ана Ололовска

Осум починати, 196 нови случаи на Ковид-19 минатата недела

Ана Ололовска

За три дена 71 нов случај на Ковид-19

Катерина Павлова-Николовска