Невладина организација донира храна, облека и сапун во тетовскиот воспитно-поправен дом

Од:

Во Воспитно-поправниот дом „Тетово“ денеска пристигна донација од Здружение Институт за развој на заедницата – Тетово. Донирани се: техничка опрема, храна, облека, средства за лична хигиена и образовни материјали.

Како што информираат од невладината организација, целта на донацијата е да се подобрат условите за престој на штитениците во Домот и подготовка за нивна ресоцијализација и реинтеграција во општеството.

– Поддршката беше обезбедена од страна на Здружение ИРЗ Тетово и АСБ Германија. Изминатите години Здружение ИРЗ во континуитет обезбедува поддршка за пенитенцијалните установи како што се Казнено-поправна установи во Штип и Тетово и Воспитно-поправен дом во Тетово, информираат од ИРЗ Тетово.

Од страна на претставниците на Здружение ИРЗ ја потенцираат посветеноста на Управата за издржување на санкции и на ВП Дом Тетово, за подобрување на условите за престој во пенитенцијалните установи за што беа доделени признанија и благодарница за досегашната успешна соработка.

Би можело да ве интересира

Уметничка Галерија Тетово го повторува конкурсот за изработка на скулптура од рециклиран материјал

А1он

Полицијата со пријава за сопственик на коњ што самиот се движеше по автопат

Ана Ололовска

СВР Тетово: За пукањето во теолошкото училиште осомничен е 41-годишник од градот

Ана Ололовска

Со истрели од огнено оружје оштетени прозорци на теолошко училиште

А1он

Наставата во Тетово и Гостивар ќе продолжи да биде онлајн

А1он

Приведени фудбалери на „Тетекс“ и „Кадино“, се тепале меѓу себе, а потоа истепале и полицаец

А1он