svetski ekonomski forum

Македонија

Ковачевски на работен ручек на високo ниво на Светскиот eкономски форум

А1он
Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, учествуваше на работен ручек со светската бизнис и политичка елита, во организација на Светскиот економски форум во Њујорк. На собирот
Свет

Светски економски форум: Кибер криминалот бележи рекордно забрзување

А1он
Забрзаното темпо на дигитализација поттикнато од пандемијата на Ковид-19 доведе до рекорден број на напади со уценувачки софтвери, со 151 процент зголемување на глобалните напади
Економија

Клаус Шваб: Светскиот економски форум ќе се одржи во Давос, местото не се менува

А1он
Одложениот годишен состанок на Светскиот економски форум (СЕФ) за 2022 година ќе се одржи во швајцарскиот алпски скијачки центар Давос, изјави основачот на СЕФ, Клаус
Македонија

ФИТР, Регионалниот совет за соработка и Светскиот економски форум ќе креираат регионален иновациски фонд

А1он
Во организација на Фондот за иновации и технолошки развој (ФИТР), Регионалниот совет за соработка и Светскиот економски форум денеска се одржа работна средба со цел
Економија

Светски економски форум: Во светот ќе живеат се помалку работноспособни луѓе, а ќе има повеќе пензионери

А1он
На глобално ниво, работноспособното население ќе бележи пад за 10% до 2060 година. Со рапидното стареење на светската популација преку пад на бројот на новороденчиња
Економија

Светски економски форум: Жените ќе се изедначат во економските права со мажите за 257 години

А1он
Жените ќе бидат еднакви во економските права со мажите за нешто повеќе од два и пол века, се нагласува во извештајот на Светскиот економски форум.
Економија

Хотелиерите двојно ќе заработат од откажување на учеството на Светскиот економски форум

А1он
Поради одлуката на дел од светски лидери да не учествуваат на Светскиот економски форум во Давос хотелите ќе имаат двојна заработка поради откажување на собите.