lokalna samouprava

Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Локалната самоуправа има три пати повеќе доверба од народот за разлика од власта

А1он
Локалната самоуправа има тројно поголема доверба меѓу граѓаните, за разлика од власта на ДУИ и СДС. Тоа најмногу ги боли Кузеска, СДС и Ковачевски. Граѓаните
Македонија

Пенов: Со изградба на стационар Владата го решава проблемот со бездомните кучиња во девет општини во Вардарскиот регион

А1он
Со изградба на стационар, Владата го решава проблемот со бездомните кучиња во девет општини во Вардарскиот регион, рече денеска министерот за локална самоуправа, Ристо Пенов
Македонија

Пенов: Не сме задоволни од ангажманот на општините во прибирањето на сопствените средства

А1он
Министерот за локална самоуправа Ристо Пенов денеска од Струга порача дека не се задоволни од ангажманот на самите општини во прибирањето на сопствените средства, укажувајќи
Македонија

Пенов: Со барањето за „заедница на албанските општини“ некој сака да лови политички поени

А1он
Министерот за локална самоуправа Ристо Пенов смета дека барањето на партијата Алтернатива за „поврзување на албанските општини“ претставува обид за ловење политички поени и апелираше
Македонија

Димитровски поднесе оставка од функцијата заменик-министер за локална самоуправа

А1он
Заменик-министерот за локална самоуправа Зоран Димитровски, кој е од редовите на Демократскиот сојуз, денеска поднесе оставка од функцијата, потврди Демократскиот сојуз преку соопштение. Повлекувањето од
Македонија

Со отвора новата ИПА3 Програма за финансирање на проекти за прекугранична соработка со Грција во вредност од 33 милиони евра

А1он
Министерот за локална самоуправа Ристо Пенов и посебниот секретар на Грција за територијална соработка и структурни фондови на ЕУ, Георгиос Зервос, денеска во Солун ја
Македонија

Свечените изјави на членовите на општинските совети треба да се дадени и потпишани со уставното име на државата, потврди Уставниот суд

А1он
Со отфрлањето на иницијативата, Уставниот суд го потврди мислењето на Министерството за локална самоуправа доставено до општините дека свечените изјави на конститутивната седница, членовите на
Македонија

Милевски: Започнува имплементацијата на големи, иновативни проекти во 8 општини во државата

А1он
На првата седница на Управниот комитет на проектот „ЕУ за општините” со кој претедава министерот за локална самоуправа Горан Милевски беше потврдено дека во наредните
Македонија

Милевски: Македонски Брод се модернизира, добива нов парк

А1он
Министерот за локална самоуправа Горан Милевски денеска истакна дека се реализирани два значајни проекти за Македонски Брод и околината, набавен е трактор за полесно собирање
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Формирано работно тело за следење на реализацијата на проектите на градоначалниците

А1он
Од ВМРО ДПМНЕ информираат дека во насока на доследно спроведување на проектите ветени на последните избори, партијата пристапи кон формирање на работно тело кое ќе