revizija

Економија

ДЗР: Обезбедување вработување и вештини согласно пазарот на труд и намалување на одлив на кадар, главен предизвик за Владата

А1он
Државниот завод за ревизија изврши ревизија на успешност на тема „Владино планирање – Ефективност на владини мерки за справување со ризиците на пазарот на трудот
Македонија

ДЗР: Помалку од еден отсто од собраниот пластичен отпад се рециклира, потребни иницијативи и активности за подобрување на состојбата

А1он
Во РС Македонија не е воспоставен интегриран систем за управување со пластичниот отпад, поради што активностите кои се преземаат во таа дејност не влијаат на
Македонија

ДЗР со забелешки за капиталните расходи во образовната инфраструктура

А1он
Слабости при дефинирање на програмите за инвестиции во образовната инфраструктура и отсуство на процедура со јасни критериуми за избор на објекти, како и низок степен
Македонија

ДЗР: Во СЈО незаконски си поделиле бонуси од 4.6 милиони евра

А1он
Државниот завод за ревизија констатирал дека во Специјалното јавно обвинителство износот на исплатените додатоци за 2015 година го надминува износот на исплатените средства за основната
Македонија

Се бара од Владата да се одложат ревизиите до 30 септември 2020 година

А1он
Советот за унапредување и надзор на ревизијата денеска официјално побара од Владата да се одложи законскиот рок за спроведување ревизии до 30 септември 2020 година.
Македонија

Османи: Нема поважен бенчмарк за европските интеграции од фер изборен процес

А1он
Делегација на Секретаријатот за европски прашања, предводена од Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи оствари работна средба со претставници на Државниот
Македонија

Нов обид за избор на главен државен ревизор

А1он
Изборот на главен државен ревизор денеска е повторно пред членовите на собраниската Комисија за прашања на изборите и именувањата. Собраниски извори за МИА посочија дека
Видео Македонија

ВИДЕО: „Ќе ни ги исечат струјата и водата, а не ќе можеме да правиме ревизија на изборната кампања“, ревизорите гневни што се блокирани

Васко Маглешов
На прес-конференција пред јавноста, 60-ина вработени во Државниот завод за ревизија алармираа дека оваа институција е целосно блокирана со неназначувањето главен државен ревизор, со неисплатата