asaf ademi

Македонија

Фирмата поврзана со Цветанка Ласкова се откажала од грантот за иновации од 300 илјади евра

Маја Илиевска-Пачемска
Фирмата „Декодикс“, поврзана со Цветанка Ласкова, советничка за култура на премиерот, целосно ја повлекла апликацијата за грант од Фондот за иновации.  „Декодикс“, каде што како
Култура

Министерство за култура: Ќе се менува начинот на финансирање на проектите

А1он
До донесување на новиот закон за остварување на јавниот интерес во културата веднаш да се пристапи кон промена и дополнување на постојниот закон за културата
Култура

Итна средба со Заев и децентрализација на моќта на министерот, бараат културните работници

А1он
Немаме веќе простор, ниту милиметар, за да си ги нервираме најталентираните луѓе, децата кои живеат и работат тука и кои ни се единствената надеж да
Култура

По средбата на Заев со Адеми ќе се знае дали ќе се поништи дел од конкурсот на Министерството за култура

А1он
По средбата на премиерот Зоран Заев со министерот за култура Асаф Адеми ќе се знае дали ќе се поништи дел од конкурсот на Министерството за
Култура

Ќе се разгледуваат одбиените апликации од годишните конкурси за проекти од културата

А1он
Во Министерството за култура денеска треба да бидат разгледани одбиените апликации на годишните конкурси за финансирање проекти од национален интерес во културата за 2019 година.
Култура

Адеми се сретна со раководители на секторот Креативна Европа МЕДИА

А1он
Министерот за култура Асаф Адеми во рамки на работната посета на Берлин и Берлинскиот филмски фестивал денеска оствари работна средба со Лусиа Рикалде, раководител на
Македонија

(ВИДЕО) Адеми: Сите документи за одлуките на Комисиите ќе бидат повторно јавно разгледани

А1он
Независно од кредибилитетот на Институцијата или поединецот што конкурирал за средства во Министерството за култура, ако тој не доставил соодветна документација, нормално е Комисијата да
Култура

Министерот Адеми се сретна со студенти од Интернационалниот Балкански универзитет

А1он
Министерот за култура Асаф Адеми вчера во просториите на Министерството за култура оствари средба со професорот Бејтула Демири од Интернационалниот Балкански универзитет. Како што соопшти
Култура

Адеми: Потврдена одличната културна соработка со Турција, Црна Гора и Словенија

А1он
Mинистерот за култура Асаф Адеми денеска во рамки на Третата светска конференција за туризам и култура што се одржува во Истанбул оствари билатерални средби со