Jovan Despotovski

Економија

Бројот на вработени во ТИРЗ достигна 18.000, бруто платата надмина 60.000 денари

Орце Костов
Бројот на вработени во компаниите во ТИРЗ достигна 18.000 што е највисоката бројка досега. Ова е една од клучните резултати од работата на ТИРЗ за
Македонија

Стоилковски: Ливадата со нарасната трева наместо фабрика е единствениот проект од „Зелената агенда“ на ДУИ и нивната експозитура СДС

А1он
Ливадата со нарасната трева наместо фабрика е единствениот проект од „Зелената агенда“ на ДУИ и нивната експозитура СДС. Фабрика за производство на електрични автомобили во
Економија

Иако поднесен пред три месеци, се уште се разгледува подготвениот договор за влез на првата голема македонска компанија во ТИРЗ

А1он
Договорот со првата голема македонска компанија која планира инвестиција во една од скопските развојни зони е подготвен и поднесен на разгледување кај надлежните институции пред
Македонија

Митева: Деспотовски јавно да објави барем една инвестиција која тој лично успеал да ја привлече

А1он
„Функционерите на власта решаваат да се сокријат преку пишани статуси на социјални мрежи, со бледи, несодржински и празни статуси, наместо да одговорат конкретно на прашањата
Економија

20 отсто за нов објект, останатото за опрема, ТИРЗ не кажува во што конкретно се состои инвестицијата од 126 милиони евра на „Гересхајмер“

Маја Илиевска-Пачемска
До крајот на септември треба да почне изградбата на новата фабрика на германската компанија „Гересхајмер“ која најави досега најголема инвестиција, 126 милиони евра, во Технолошко
Економија

​ТИРЗ: Скопје 3 – прва зона за висока технологија со потенцијал од над 860 милиони евра инвестиции

А1он
Новата технолошко индустриска зона Скопје 3, ќе стане првата високотехнолошка зона која ќе се фокусира на напредни технологии и ќе функционира како Јавно приватно партнерство.
Економија

Деспотовски: ТИРЗ во целост го реализираше планираниот буџет за компаниите, близу сме до вкупен извоз од три милијарди евра

А1он
Дирекцијата за технолошки индустриски развојни зони (ТИРЗ) во целост го реализираше планираниот буџет за поддршка на компаниите што функционираат во рамки на технолошко-индустриските развојни зони.
Македонија

Завршна презентација на „Концепт28“ на Деспотовски пред граѓаните

А1он
Кандидатот за претседател на СДСМ Јован Деспотовски на јавен настап и преку социјалните медиуми ги презентираше основите на неговата програма „Концепт 28“ и го повика
Македонија

Деспотовски ги кани Ковачевски и Ременски, заедно да ги презентираат програмите за лидер на СДСМ и да одговараат на прашања

А1он
Јован Деспотовски еден од тројцата кандидати за лидер на СДСМ, ги покани другите двајца Димитар Ковачевски и Фросина Ременски заеднички да организираат презентација на програмите.
Економија

Фирмите кои добија пари од Фондот за иновации бесплатно ги понудија ИТ решенијата на граѓаните

А1он
Компаниите-кориснички на средства од Фондот за иновации и технолошки развој (ФИТР) почнаа бесплатно да им ги нудат своите содржини (дигитални книжарници, игри, решенија за учење