тирз

Економија

(ВИДЕО) Ковачевски: Нова инвестиција на германски „Кил“ од 9,2 милиони евра и нови 150 работни места

А1он
Премиерот Димитар Ковачевски се обрати на настан по повод новата инвестиција на германската компанијата „Кил Македонија“. Станува збор за изградба на нов производствен капацитет во
Економија

Ревизија на ТИРЗ: Странските компании добиваат државна помош со директни преговори и без транспаретни критериуми

Орце Костов
Државниот завод за ревизија изврши ревизија на работењето на технолошко индустриските развојни зони и пронајде низа пропусти и недоследности со кои се зголемува ризикот од
Економија

Ковачевски: Нови инвестиции и добро платени работни места се потврда за успешните владини политики и во услови на светска криза

А1он
„Новата инвестиција за која денеска сме овде ќе биде вредна 30 милиони евра, a новиот производствен капацитет ќе биде пополнет со уште најмалку 100 нови
Економија

Ковачевски на отворањето на канадска „Магна“ во Струга: Нови инвестиции и вработувања и во услови на најголемата светска криза

А1он
Премиерот Димитар Ковачевски на официјалното отворање на канадската инвестиција во Северна Македонија, поточно во Технолошко-индустриската развојна зона во Струга, истакна дека новите инвестиции се потврда
Економија

Деспотовски: Во септември компаниите во зоните достигнале највисоко ниво на извоз во последниве пет години

А1он
„Податоците кои за првпат ги имаме во зоните покажуваат дека само во септември кај компаниите имаме извоз од речиси 500 милиони евра што е највисоко
Економија

20 отсто за нов објект, останатото за опрема, ТИРЗ не кажува во што конкретно се состои инвестицијата од 126 милиони евра на „Гересхајмер“

Маја Илиевска-Пачемска
До крајот на септември треба да почне изградбата на новата фабрика на германската компанија „Гересхајмер“ која најави досега најголема инвестиција, 126 милиони евра, во Технолошко
Економија

Нова најголема инвестиција од 126 милиони евра на „Гересхајмер“ од основањето на ТИРЗ

А1он
Германската фармацевтска компанија „Гересхајмер“ отвора нова фабрика во ТИРЗ Скопје 2 во која ќе вложи над 126 милиони евра, што претставува рекорден износ на инвестиција
Економија

​ТИРЗ: Скопје 3 – прва зона за висока технологија со потенцијал од над 860 милиони евра инвестиции

А1он
Новата технолошко индустриска зона Скопје 3, ќе стане првата високотехнолошка зона која ќе се фокусира на напредни технологии и ќе функционира како Јавно приватно партнерство.
Економија

ТИРЗ: Со проверка на исплати на јавни средства го штитиме интересот на граѓаните

А1он
Дирекцијата за технолошко индустриски развојни зони повторно реагира и најостро ги демантира наводите на политичката партија ВМРО ДПМНЕ која, велат од ТИРЗ, продолжува да повторува
Македонија

ТИРЗ: Целосно неточни и измислени наводите дека склучуваме договори на „штета на граѓаните“

А1он
„Дирекцијата за технолошко индустриски развојни зони најостро ги демантира наводите на политичката партија ВМРО ДПМНЕ изнесени на денешната прес конференција за незаконски тендер за мониторинг