Видео Истражувања Македонија

ВИДЕО: Вредните икони украдени пред повеќе од деценија гнијат во Албанија оти Македонија ги заборави

Дваесет икони од непроценлива вредност украдени од македонски цркви скапуваат по депоа во Албанија оти државата со години не си ги барала назад. Меѓу нив
Македонија

Што се случувало вечерта и зошто е убиен Тот: Од дружба и пиење во диското, до смртоносни боксови и клоци

Ракометарот Денис Тот од дискотеката излегол во друштво со осомничните за неговото убиство по три часа забава. Тие имале резервација, пиеле виски и Ред бул,
Македонија

Мирослав Митровски, син на ексградоначалник на Ѓорче, е во мрежата за препродажба на земјиштето во Делчево

Мирослав Митровски, синот на поранешниот градоначалник на Ѓорче во три мандати Сокол Митровски, е дел од мрежата вработени во ЕВН Електрани Македонија кои земјиште прикажано
Македонија

Игор Гиевски е главен во истрагата за земјиштето во Делчево: Пријавено како подарок, а на ЕВН е продадено за 1,5 милион евра

Игор Гиевски, управител на „ЕВН Македонија Електрани“ е главниот осомничен во истрагата за ЕВН поради која минатата недела се правеа претреси по домови на лица
Македонија

Фирми дале 11 милиони евра гаранција за Мијалков да излезе од Шутка, институциите незаинтересирани чии се парите

Гаранцијата од близу 11 милиони евра за ексдиректорот на УБК, Сашо Мијалков, да се брани од слобода ја дале правни лица, велат за „А1он“ од
Истражувања Македонија

Партиите го изиграа ДИК, се рекламирале и на портали кои не бараат пари од државата за рекламите

Политичките партии се рекламирале и на портали кои не доставиле фактури до Државната изборна комисија за да добијат државни пари, покрај оние кои веќе имаат
Македонија

Обвинителството и полицијата ги претресуваат фирмите со портали на кои се рекламираше ВМРО-ДПМНЕ

Еден ден по објавата на „А1он“ дека дел од државните пари за изборно рекламирање завршиле кај портали кои сега не објавуваат вести, немаат импресуми и
Истражувања Македонија

Кај портали со голи задници и партиски послушници заврши дел од државните пари за рекламирање на партиите

Меѓу медиумите што добија државни пари за рекламирање во изборната кампања има и такви што, по изборите, не објавуваат вести, има портали на кои излегуваат
Македонија

Димковски потврди дека концесионерот на Охридското езеро ловел со мрежи и ги кршел законите

Ненавремена и нецелосна физичка заштита на рибата во езерото, како што е предвидено со договорот, е само една од низата причини за раскинување на договорот
Македонија

По низа скандали и кражба на риба, државата ја одзема концесијата за Охридското Езеро

Државата му ја одзеде концесијата за Охридското Езеро на Милорад Чавкоски, управител на фирмата „Летница – Белвица“, дознава „А1он“. За причините на ваквата одлука, во