Обвинителството и полицијата ги претресуваат фирмите со портали на кои се рекламираше ВМРО-ДПМНЕ

Од:

Еден ден по објавата на „А1он“ дека дел од државните пари за изборно рекламирање завршиле кај портали кои сега не објавуваат вести, немаат импресуми и се регистрирани на домашни адреси Обвинителството и полицијата влегоа во три фирми кои имаат портали на кои во изборната кампања се рекламираше ВМРО-ДПМНЕ.

„Полиција влезе. По допрен глас, полиција отвори постапка и до нас достави известување во кое бараа наредби за собирање на докази. Наредбите беа издадени вчера од надлежен обвинител, денес полиција постапува“, изјави Вилма Рускоска, шефица на Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција за „А1он“.

Неофицијално, проверката се прави во три фирми поврзани со порталите „lady.mk“, „srekja.mk“, „gradina.mk“, „indigo.mk“, „visitskopje.mk“, „ekran.mk“, и „biznisvesti.mk“, за кои фактурирала фирмата „Глобал Нет“ ДООЕЛ од Скопје.

Обвинителството се сомнева дека порталите се отворени наменски, за да им се префрлат пари во изборите. На трите фирми одземена им е документацијата.

Истражувањето на „А1он“, објавено вчера, покажа дека ВМРО – ДПМНЕ, најмногу се рекламирале на портали кои по изборите не објавуваат вести, немаат импресуми и фирмите им се регистрирани на домашни адреси.

 

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Арсовски: Кирацовски призна на Суд дека бил на состанок за Старечки дом со Силјан Мицевски, Боки 13 и Наташа Петровска

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Стефановски: Над 100.000 граѓани живеат со 50 денари на ден и немаат за леб, а Заев троши милиони за кондоми

Ана Ололовска

Скопјанец обвинет за запуштање и малтретирање на дете​

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Николоски: Поради неспособноста на Заев милиони тони грозје скапува по нивите

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Владата нема реализирано ниту 30 проценти од досегашните три сета на мерки

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Стојаноски: Филипче доскорешниот прв КОВИД центар го доведе до финансиски колапс

Ана Ололовска