inovatori

Магазин

Млади инвоатори ќе ја претставуваат Македонија на глобалниот младински предизвик Generation unlimited – Технологија за планетата 2022

А1он
На финалниот настан на младинскиот предизвик Генерација без граници- Технологија за планетата избрани се два тима, млади иноватори, кои ќе нè претставуваат на глобалниот предизвик
Македонија

Млади иноватори од нашата земја добија глобално признание за иновација за дигитална инклузија

А1он
Во Њујорк, УНИЦЕФ заедно со партнерите ги прогласи осумте победници на глобалниот младински предизвик  Генерација без граници 2019/2020. Меѓу нив, во категоријата севкупни победници на
Македонија

Светниколските иноватори со своите изуми против Ковид-19

А1он
Четириесетгодишниот Никола Глигоров и 35-годишниот Ивица Поцков од Свети Николе денеска го претставија новиот уред за комплетна дезинфекција на простории од вируси и бактерии наречен
Македонија

Млади иноватори креираа дигитални решенија за инклузија на деца и млади со попреченост 

А1он
Пет избрани тима, кои ќе ја реализираат својата идеја и ќе продолжат во втората фаза на вториот глобален Generation Unlimited младински предизвик, викендов одржаа тридневни
Економија

Млади иноватори и претприемачи од 12 земји ќе ги решаваат проблемите со кои се соочуваат

А1он
Млади иноватори и претприемачи од 12 земји од Источна Европа и Балканот од денеска учествуваа на тренингот за наука и технологија преку GIST (Global Innovation
Македонија

Соработка на иноваторите од Македонија и Франција

А1он
Факултетот за електротехника и информациски технологии, во чии рамки функционира Центарот за трансфер на технологии и иновации (ИНОФЕИТ) ќе добие поддршка од Амбасадата на Франција
Македонија

ВИДЕО: Македонски иноватори во Израел презентираа проекти за еврејското наследство

А1он
Македонски иноватори од победничките тимови од првиот хакатон „Биталион“ во тек на студиски престој во Израел презентираа проекти за еврејското наследство. Турата наречена „Израел-стартап нација”
Македонија

Македонските иноватори се наградуваат со честитка и морална поддршка

А1он
Освен честитки и бодрење да продолжат да творат, македонските иноватори за своите пронајдоци не добија ниту денар од државата за своите достигнувања. Претставниците на Македонија