lica so poprecenost

Македонија

Влада: Започнува процесот за креирање на нова Национална стратегија на лицата со попреченост

А1он
Денеска се одржа иницијалниот состанок за развивање на новата „Национална стратегија за лицата со попреченост на Република Северна Македонија“, со кој претседаваше Спасе Додевски, надворешен
Македонија

Тренчевска: Преку соработката со граѓанските организации обезбедувaме поддршка за сите граѓани​

А1он
Остварените права се видливи права, особено кога на лицата со телесна попреченост им се олеснува движењето во јавниот живот, со што тие постојано ќе бидат
Македонија

(ВИДЕО) Тренчевска: Отворен првиот мал групен дом за лица со попреченост во Велес

А1он
Деинституционализацијата продолжува, порача министерката за труд и социјална политика Јованка Тренчевска, од Велес каде денеска ја промовираше првата единица за живеење со поддршка, во која
Македонија

УНИЦЕФ ја осудува секоја повреда на правото на децата на квалитетно и инклузивно образование

А1он
„УНИЦЕФ ја осудува дискриминацијата на 11-годишната ученичка од Гостивар за која објавија медиумите и итно бара да се направи поголем колективен напор за да им
Македонија

Коалиција „Менуваме“: Во Скопје 1,2 отсто пристап за лицата со попреченост

А1он
Низ Градот Скопје има 1,2 отсто пристап за лицата со попреченост. Време е за „Агенда2030“ сега и веднаш, велат од коалицијата „Менуваме“. -Членот 11 од
Култура

„Сајберкултура“ по повод Меѓународниот ден на лицата со посебни потреби

А1он
Националната галерија на Македонија традиционално го одбележува Меѓународниот ден на лицата со посебни потреби преку проектот социјална инклузија „Сајберкултура“. Осум скопски гимназии ќе учествуваат со
Македонија

Коалиција Менуваме: Дали Градот Скопје донел одлука за забрана на влез на лицата со попреченост кои имаат кучиња сервиси во јавниот превоз

А1он
Од Коалицијата „Менуваме“ денеска реагираат на, како што велат, свесно кршење на законот, Конвенцијата за правата на лицата со хендикеп на ОН и Уставот на
Македонија

Заев: Градиме инклузивно општество во кое лицата со попреченост имаат еднаков пристап за напредок и развој

А1он
Преку сеопфатни политики и мулти-институционален пристап градиме инклузивно општество во кое лицата со попреченост имаат еднаков пристап за напредок и развој, објави на својот фејсбук
Македонија

Четири факултети и 10 основни и средни училишта ќе добијат целосна пристапност за лица со попреченост

А1он
Mинистерството за образование и наука посветено работи на обезбедување инклузивно образование. Образовните институции треба да бидат целосно пристапни и достапни и затоа, денеска на 3-ти
Македонија

Шахпаска: Малиот групен дом во скопски Капиштец е пример за вистинска грижа за децата со попреченост​

А1он
„Трети декември го одбележуваме како Меѓународен ден на лицата со попреченост, но инклузијата на овие лица во општеството е процес кој трае 365 дена во