lica so poprecenost

Македонија

Коалиција Менуваме: Дали Градот Скопје донел одлука за забрана на влез на лицата со попреченост кои имаат кучиња сервиси во јавниот превоз

А1он
Од Коалицијата „Менуваме“ денеска реагираат на, како што велат, свесно кршење на законот, Конвенцијата за правата на лицата со хендикеп на ОН и Уставот на
Македонија

Заев: Градиме инклузивно општество во кое лицата со попреченост имаат еднаков пристап за напредок и развој

А1он
Преку сеопфатни политики и мулти-институционален пристап градиме инклузивно општество во кое лицата со попреченост имаат еднаков пристап за напредок и развој, објави на својот фејсбук
Македонија

Четири факултети и 10 основни и средни училишта ќе добијат целосна пристапност за лица со попреченост

А1он
Mинистерството за образование и наука посветено работи на обезбедување инклузивно образование. Образовните институции треба да бидат целосно пристапни и достапни и затоа, денеска на 3-ти
Македонија

Шахпаска: Малиот групен дом во скопски Капиштец е пример за вистинска грижа за децата со попреченост​

А1он
„Трети декември го одбележуваме како Меѓународен ден на лицата со попреченост, но инклузијата на овие лица во општеството е процес кој трае 365 дена во
Македонија

Шахпаска: Го одбележуваме Меѓународниот ден на лицата со попреченост, но нивната инклузија во општеството е наше секојдневие

А1он
Сите заедно треба да ја зголемиме свеста и да ја разбереме различноста на лицата со попреченост, бидејќи секој човек е подеднакво важен, порача министерката за
Македонија

КСЗД: Мал е напредокот во унапредувањето и заштитата на правата на лицата со попреченост

А1он
Комисијата за спречување и заштита од дискриминација смета дека унапредувањето, но и заштитата на правата лицата со попреченост во земјава многу слабо напредува и оти
Македонија

Град Скопје ги задолжи сите јавни институции да постават пристапни рампи за лицата со попреченост

А1он
Градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска издаде писмен налог до сите јавни институции под надлежност на Градот да направат проценка и да постават пристапни рампи
Култура

Преку уметноста во борбата со предрасудите, промовирани делата „И јас сум тука“ и „Не престанувајте да се гушкате“

А1он
Делата „И јас сум тука“ и „Не престанувајте да се гушкате“ беа промовирани вчеравечер во Кинотека на Северна Македонија. За собирањето на приказните и пораките
Култура

Промоција на книга со приказни и фотографии на лица со интелектуална попреченост „И јас сум тука“

А1он
„И јас сум тука“ е насловот на книгата со приказни и фотографии на 20 лица со интелектуална попреченост чија промоција ќе се одржи вечер во
Култура

„И јас сум тука“ – изложба на фотопортрети на лица со интелектуална попреченост

А1он
Фестивалот за литература и илустрација за деца „Литера“ ја најави изложбата на фотопортрети „И јас сум тука“, која ќе биде отворена утревечер во Кинотеката. Во