inovacii

Економија

ФИТР: Северна Мaкедонија со скок од 25 места на ранг листата на Глобалниот иновациски индекс

А1он
Северна Македонија во споредба со минатата година се искачи 25 места погоре на листата земји кои вложуваат во иновациска инфраструктура, покажува најновиот извештај на Глобалниот
Македонија

Братот на Сашо Орданоски за украдена иновација зел 350.000 евра?

А1он
На „Твитер“ се водат жестоки дебати, откако познатиот скопски адвокат Александар Тортевски објави дека братот на новинарот Сашо Орданоски, Ванчо Орданоски, од Фондот за иновации
Економија

Млади иноватори и претприемачи од 12 земји ќе ги решаваат проблемите со кои се соочуваат

А1он
Млади иноватори и претприемачи од 12 земји од Источна Европа и Балканот од денеска учествуваа на тренингот за наука и технологија преку GIST (Global Innovation
Економија

Постои можност за проширување на повикот за комерцијализација на иновации

А1он
Интересот на компаниите за повикот за кофинансирани грантови за комерцијализација на иновации е голем и до утринава има вкупно 811 регистрации и подигнување на апликациски
Економија

Во Охрид информативен настан за наградниот конкурс за успешни иновативни претпријатија

А1он
Домашни претпријатија кои спровеле успешна иновација во своето работење се потенцијални добитници на парична награда што ја доделува Фондацијата „Претприемачки сервис за млади“. На конкурсот
Македонија

Избор на најдобрите иновативни решенија „Младински предизвик“

А1он
Во гимназијата „Орце Николов” во Скопје денеска ќе се одржи презентација на пет иновативни решенија на тема „Како можеме да ставиме #КрајНаНасилството врз и помеѓу
Економија

Фондот за иновации ќе ги презентира резултатите од повикот „О2 предизвик“

А1он
Фондот за иновации и технолошки развој денеска на Универзитетот на Југоисточна Европа ќе ги презентира резултатите од спроведените проекти избрани на јавниот повик за финансирање
Македонија

ВИДЕО: Анѓушев се сретна со 19-годишниот Христијан Котески кој иновираше теренско возило за чистење снег

А1он
Заменик претседателот на Владата задолжен за економски прашања Кочо Анѓушев, оствари средба со деветнаесетгодишниот Христијан Котески, млад автомеханичар од прилепското село Борино, кој со сопствен
Економија

Македонското решение ASAP победник на глобалниот Бетапич инвестициски ден во Берлин

А1он
Македонското решение ASAP на стартап компанијата Елевејт глобал (Elevate global) е меѓу победниците на инвестицискиот ден на Бетапич (BETAPITCH Global & Investors Day) на глобалниот