ministerstvo za zivotna sredina

Македонија

Министерството за живтна средина му ги одзеде ингеренциите на градоначалникот на Свети Николе за депонијата кај Мечкуевци

А1он
Министерството за животна средина му ги одзеде ингеренциите на градоначалникот на Свети Николе, Дејан Владев, во врска со регионалната депонија, откако тој не ја прифаќаше
Македонија

Фабриката „Пејпер мил“ ја изгаси печката, инспекторите утврдиле загадување

Ана Василевска
Црниот чад што излегуваше од печките на кочанската фабрика „Пејпер мил“, загадувал со ПМ честички и јаглероден моноксид. Ова го утврдиле инспекторите од Државниот инспекторат
Македонија

МЖСПП: Подари ѝ „климатска акција“ на својата планета

А1он
Со повик за #КлиматскаАкција Министерството за животна средина и просторно планирање се приклучува кон одбележувањето 22 Април – Денот на планетата Земја. – И уште
Македонија

Министерство за животна средина: Евтините сензори за аерозагадувањето не се сигурни, ниту се валидни

А1он
Малите, евтини сензори (low cost sensors) кои сé почесто се користат за мерење на аерозагадувањето, не се сигурни, ниту даваат валидни, релевантни податоци, предупредува Министерството
Македонија

Макрадули: Саниран инцидентот во „Охис“, не постои никаква опасност

А1он
Заменик-министерот за животна средина и просторно планирање Јани Макрадули денеска преку својот „Фејсбук“ профил информираше дека инцидентот во фабриката „Охис“ е целосно саниран и оти
Македонија

ВИДЕО: Војска пристигна во „Охис“ по излевањето на високотоксична хемикалија

Габриела Димковиќ-Мишевска
Две возила на армијата пристигнаа во фабриката „Охис“ откако беше пријавено дека високотоксична материја се излеала од една од цистерните. Станува збор за Единицата за
Македонија

Засилени инспекциските надзори на Државниот инспекторат за животна средина

А1он
Вкупно 1.969 надзори на инсталации има извршено Државниот инспекторат за животна средина (ДИЖС) до 31 октомври годинава, кои подложат на А-ИСКЗ дозволи и елаборати за
Македонија

Штетните ПМ 10 – честички во Лисиче и во Кавадарци повторно ќе се мерат од 20 декември, инструментите исклучени оти се дотраени

Маја Илиевска-Пачемска
Дотраени инструменти, сервисирање и калибрирање на инструментите се причините поради кои повеќе од половина државни мерни станици не даваат целосни податоци за загадувањето на воздухот,
Македонија

Загадувањето расте, министерот за животна средина крие зошто 14 од 18 мерни станици не покажуваат целосни резултати

Маја Илиевска-Пачемска
Само четири од 18 државни мерни станици за квалитет на воздухот покажуваат целосни резултати за загадувањето. Кај другите 14 стои податок дека или не мерат
Македонија

Дванаесет од вкупно 18 мерни станици не мерат ПМ 2.5-честички во воздухот, останатите веќе покажуваат високо и средно загадување

Маја Илиевска-Пачемска
Со мерни станици кои не ги мерат штетните ПМ 2.5-честички во воздухот или, пак, не даваат никакви податоци, Министерството за животна средина ја чека грејната