zagaduvanje na vozduhot

Свет

Производителите на возила ја гледаат 2040 година како краен датум за возилата што загадуваат

А1он
Земјите и производителите на возила денеска, во рамки на КОП26, се согласија да ја прекинат продажбата на возила со мотори со внатрешно согорување до 2040
Свет

ОН: Ограничувањата поради Ковид го подобруваат квалитетот на воздухот

А1он
Пандемиските блокади и ограничувањата за патување доведоа до драматично, но краткотрајно подобрување на квалитетот на воздухот и намалување на загадувањето, соопштија Обединетите нации и предупредија
Македонија

Фабриката „Пејпер мил“ ја изгаси печката, инспекторите утврдиле загадување

Ана Василевска
Црниот чад што излегуваше од печките на кочанската фабрика „Пејпер мил“, загадувал со ПМ честички и јаглероден моноксид. Ова го утврдиле инспекторите од Државниот инспекторат
Македонија

Загадувањето на воздухот ја чини Македонија 2.500 човечки животи годишно, покажува нов европски извештај

А1он
Новиот извештај на Европската агенција за животна средина (ЕЕА) покажува дека аерозагадувањето и натаму претставува најголема еколошка опасност по здравјето, а Северна Македонија и другите
Свет

Високо ниво на загаденост на воздухот во Киев заради пожарите околу Чернобил

А1он
Пожарите во околината на напуштената нуклеарна централа во Чернобил и околните шуми довеле до пораст на нивото на загаденост на воздухот во Киев, што утринава
Свет

ЕСА: Загадувањето на воздухот останува ниско бидејќи Европејците седат дома

А1он
Мерките на ограничување за запирање на ширењето на коронавирусот, кои скоро ја запреа европската економија, преку додатните анализи на Европската вселенска агенција (ЕСА), покажуваат дека
Македонија

Трајанов: Загадувањето е борба со мафијата, да се свика Советот за национална безбедност

А1он
Лидерот на Демократски сојуз Павле Трајанов смета дека претседателот на државата треба да го свика Совет за безбедност за да им се дадат насоки на
Македонија

Дебата за мерките што ги презема државата за справување со загадувањето

А1он
Ск „Овој дом верува дека државата (не) презема соодветни мерки за справувањето со загадувањето“ е темата на која вечерва се дебатира во Младинскиот културен центар,
Свет

СЗО: Загадувањето на воздухот одзема речиси една година од просечниот живот на Европеецот

А1он
Девет од десет луѓе ширум светот секојдневно го дишат загадениот воздух, покажуваат податоците на Светската здравствена организација (СЗО). Тоа значи дека 91отсто од светската популација
Македонија

Тим научници од лабораторијата „Амбикон“ ги детектира загаденоста на воздухот и бучавата

А1он
Големите македонски компании и рудници, но и оние во Бугарија, Србија и Албанија, ги препознаваат и ги користат нивните знаења и истражувања, а за македонската