aerozagaduvanje

Македонија

Скопје меѓу првите десет најзагадени градови во светот

А1он
Македонската престолнина Скопје продолжува да биде еден од најзагадените градови во Европа. Според специјализираната интернет страница за следење на квалитетот на воздухот во поголемите градови
Македонија

Скопје со најотровен воздух во Европа, десетти најзагаден град во светот

А1он
Скопје денеска е на 10-то место според загаденоста на воздухот на листата на платформата „Ајкјуер“ IQAir (Светски индекс за квалитет на воздухот). Според концентрацијата на
Македонија

Во Кичево и Струмица надминат прагот на аерозагадување

А1он
Во Кичево и Струмица е надминат прагот на аерозагадување бидејќи два дена мерните станици покажуваат високи концентрации на ПМ10 честички повеќе од дозволеното, соопштија денеска
Свет

СЗО: Околу 99 отсто од светската популација дише воздух со лош квалитет

А1он
Околу 99 отсто од светската популација дише воздух што ги надминува границите за квалитет на воздухот на Светската здравствена организација, а луѓето во земјите со
Македонија

Воздух од кој печат очите, Скопје вечерва втор најзагаден град во светот

А1он
Скопскиот воздух вечерва е на второ место по загаденост на светско ниво, веднаш зад Делхи во Индија. Мерните станици поставени низ целиот град покажуваат дека
Македонија

Јавниот превоз во Скопје ќе биде бесплатен додека не се намали загадувањето

А1он
Јавниот автобуски превоз во Скопје ќе биде бесплатен се додека не се регистрира пониско загадување на воздухот, соопштија од Град Скопје. Поради зголеменото загадување на
Македонија

Во Центар, Гази Баба, Лисиче, Ректорат и во Струмица два дена алармантно загадување

А1он
На мерните места во Скопје во Центар, Гази Баба, Лисиче и Ректорат и во Струмица во изминатите два дена надминат е прагот на алармирање на
Свет

Полска бара реформирање на системот за тргување со квоти за јаглеродни емисии

А1он
Полските власти имаат намера да го покренат прашањето за реформирање на европскиот систем за тргување со квото за јаглеродни емисии на самитот на ЕУ на
Свет

Њу Делхи повторно ги затвори училиштата поради загадениот воздух, се повеќе деца во болници

А1он
Индискиот главен град Њу Делхи нареди затворање на училиштата и колеџите од утре до натамошно известување поради загадувањето на воздухот, откако Врховниот суд ги критикуваше