aerozagaduvanje

Македонија

Се поправа мерниот инструмент за ПМ 10 честички во Ѓорче Петров

А1он
Министерството за животна средина и просторно планирање информира дека мобилната мерна станица поставена во општина Ѓорче Петров е во функција, односно се мерат загадувачките супстанци
Македонија

Промовирана софтверската алатка за предикција на аерозагадувањето „ПМ Аларм”

А1он
Во рамки на активностите на Планот за чист воздух за 2020 година, денеска на Факултетот за информатички науки и компјутерско инженерство (ФИНКИ) при Универзитетот „Св.
Македонија

“УСЈЕ”: Вонредната контрола покажа дека работиме според европските и домашните стандарди

А1он
Цементарница “УСЈЕ” денеска преку соопштение посочува дека резултатите од вонредната контрола на алтернативното гориво за потребите на компанијата уште еднаш докажале дека работат според највисоките
Видео Македонија

ВИДЕО: Загадувањето ми ги исели децата, вели граѓанин, Макрадули ветува дека до 2024 ќе го решат проблемот

А1он
Да не постои ниту една државна институција која загадува воздух, оваа обврска ја преземаме да ја реализираме до 2024 година, рече заменикот министер за животна
Македонија

Еко-активистите по Советот за безбедност очекуваат решенија на високо ниво

А1он
Како што влеговме, така и излегуваме. Очекуваме дека ќе се донесат решенија како што беше и средбата, на највисоко државно ниво, но скептици сме дека
Свет

Училиштата во Техеран затворени поради загаден воздух

А1он
Иранските власти денеска одлучија училиштата во Техеран да останат затворени поради опасно нискиот квалитет на воздухот. Образовните установи ќе останат затворени до среда, кога завршува
Македонија

Еко-здруженијата со четири барања пред Советот за безбедност против аерозагадувањето

А1он
Забрана за увоз на отпад, преразгледување на сите елаборати за хидроцентрали во заштитени подрачја, полициска поддршка на испекциските контроли за животна средина и контрола на
Македонија

Изречени глоби и забрани при засилените контроли за спречување на аерозагадувањето

А1он
Изречени се повеќе глоби и забрани за утврдени инциденти и активности кои значително влијаеле на загадувањето на воздухот и животната средина во повеќе општини минатата
Македонија

Дебата за мерките што ги презема државата за справување со загадувањето

А1он
Ск „Овој дом верува дека државата (не) презема соодветни мерки за справувањето со загадувањето“ е темата на која вечерва се дебатира во Младинскиот културен центар,
Македонија

Tужба против Владата за аерозагадувањето

А1он
Македонското здружение на млади правници (МЗМП) поднело тужба пред Граѓанскиот суд против Владата на РСМ, Министерството за животна средина и Град Скопје континуираното аерозагадување, за