kontrola

Македонија

АХВ: Засилени контроли на рокот на производите во новогодишните пакетчиња

Орце Костов
Инспекциските служби на Агенцијата за храна и ветеринарство спроведуваат засилени контроли кај операторите со храна пред претстојните новогодишни и божиќни празници. Се проверува дали и
Македонија

Акциска контрола во угостителски објекти на подрачјето на СВР Скопје, три лица приведени, 11 констатирани прекршоци

А1он
На 23.10.2022 во временскиот период од 00.00 до 4 часот од полициски службеници од СВР Скопје на поширокото подрачје на град Скопје беше спроведена акциска
Македонија

Акциска контрола во угостителски објекти, четири лица приведени, точење алкохол на малолетнци

А1он
Денеска (9.10.2022) во раните утрински часови од страна на секторите за внатрешни работи и патролни тимови составени од полициски службеници од Одделот за униформирана полиција,
Македонија

Акциска контрола во угостителски објекти во Скопје, приведени 12 лица, пронајдена дрога

А1он
На 7/8.10.2022 полициски службеници од Единицата за недозволена трговија со дрога при СВР Скопје, Единицата за интервентна полиција при СВР Скопје и Одделението за имотни
Македонија

“УСЈЕ”: Вонредната контрола покажа дека работиме според европските и домашните стандарди

А1он
Цементарница “УСЈЕ” денеска преку соопштение посочува дека резултатите од вонредната контрола на алтернативното гориво за потребите на компанијата уште еднаш докажале дека работат според највисоките
Македонија

(Видео) Османи врши увид на проектите финансирани од ИПА-фондовите

А1он
Вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи, објави видео на неговиот фејсбук-профил во кое наведува дека врши проверка на имплементацијата на проектите кои се спроведуваат со
Свет

ЕК со засилена контрола врз владеењето на правото во земјите членки

А1он
Соочена со сѐ почести прекршувања на принципите на владеење на правото во земјите членки на ЕУ, Европската комисија денеска најави дека отвора дебата за зајакнување