Акциска контрола во угостителски објекти, четири лица приведени, точење алкохол на малолетнци

Од:

Денеска (9.10.2022) во раните утрински часови од страна на секторите за внатрешни работи и патролни тимови составени од полициски службеници од Одделот за униформирана полиција, спроведена е акциска контрола во во угостителски објекти на територијата на цела држава.

При контролата, приведени се четири лица од кои три малолетни, констатирано е едно кривично дело по член 215 од Кривичниот законик каде при преглед кај П.Р.(25) од Неготино бил пронајден кокаин. Затекнати се 11 малолетни лица, а констатирани се и две кривични дела по член 204 од Кривичниот законик поради точење алкохол на малолетни лица. Притоа затекнат е странски државјани без соодветна документација за регулиран престој.

Би можело да ве интересира

Млад скопјанец тепал малолетници во кафеана, па нападнал полицајци

Малолетници се истепале во Драчево

Малолетници се тепаа кај Железничка во Скопје

Малолетници претепале дете од Шуто Оризари

Горан Наумовски

Полицајци во локали затекнале малолетници како консумираат алкохол

Акциска контрола во угостителски објекти на подрачјето на СВР Скопје, три лица приведени, 11 констатирани прекршоци