Акциска контрола во угостителски објекти на подрачјето на СВР Скопје, три лица приведени, 11 констатирани прекршоци

Од:

На 23.10.2022 во временскиот период од 00.00 до 4 часот од полициски службеници од СВР Скопје на поширокото подрачје на град Скопје беше спроведена акциска контрола во која беа контролирани 97 угостителски објекти и 37 возила, при што биле констатирани 11 прекршоци, од кои: два од Законот за прекршоците против јавниот ред и мир, седум од Законот за безбедност на сообраќајот на патиштата, еден од Законот за лична карта и еден од Законот за возила.

Воедно, на подрачјето на Бит Пазар и Карпош полициски службеници од СВР Скопје лишиле од слобода три лица, поради сторени прекршоци од Законот за прекршоците против јавниот ред и мир и еден прекршок од Законот за лична карта, и по целосно документирање на случаите против нив ќе бидат поднесени соодветни поднесоци.

Би можело да ве интересира

Германецот возел 300 километри на час во погрешна насока, го бркале 41 полициски автомобил, хеликоптер…

Горан Наумовски

Крвава сцена во Будимпешта, маж избодел тројца полицајци, едниот почина во болница

Горан Наумовски

Афроамериканец почина по полициска интервенција во Лос Анџелес

Горан Наумовски

Полицијата вчера казни 127 возачи во Скопје

Вчера во Скопје казнети 93 возачи

Тетовец уценувал малолетничка