ipa fondovi

Македонија

Маричиќ: Евроинтеграцискиот процес значи забрзување на реформите и економски развој

А1он
Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бојан Маричиќ денес се обрати на економскиот форум на Фајнанс Тинк, истакнувајќи ја важноста на реформите и
Македонија

Обвинети двајца поранешни државни функционери, проневериле и переле пари од ИПА фондовите

А1он
По спроведена истрага од меѓународни рамки во која беа вклучени и меѓународните организации ОЛАФ и ЕУРОПРАВДА, Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и
Македонија

Шахпаска: Продолжува поддршката од ИПА фондовите за реформи во областа на вработувањето и социјалните политики

А1он
Министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска денеска учествуваше на видео конференција на секторската работна група „Образование, вработувања и социјалните политики и Интеграција на
Регион

Вархеји и одобри на Србија 94 милиони евра, пренаменети од ИПА фондовите

А1он
Европската Унија и одобри на Србија околу 94 милиони евра непотрошени средства од тековните проекти и Инструментот за претпристапна помош (ИПА) да се искористат за
Македонија

(Видео) Османи врши увид на проектите финансирани од ИПА-фондовите

А1он
Вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи, објави видео на неговиот фејсбук-профил во кое наведува дека врши проверка на имплементацијата на проектите кои се спроведуваат со