ipa

Македонија

Шахпаска: Продолжува поддршката од ИПА фондовите за реформи во областа на вработувањето и социјалните политики

А1он
Министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска денеска учествуваше на видео конференција на секторската работна група „Образование, вработувања и социјалните политики и Интеграција на
Регион

Вархеји и одобри на Србија 94 милиони евра, пренаменети од ИПА фондовите

А1он
Европската Унија и одобри на Србија околу 94 милиони евра непотрошени средства од тековните проекти и Инструментот за претпристапна помош (ИПА) да се искористат за
Економија

Милевски: Со ИПА II градиме добрососедски односи преку меѓуграничната соработка со Албанија

А1он
Девет реализирани проекти и пет нови кои почнуваат од 2020 година е резултатот на Програмата за прекугранична соработка, помеѓу Република Северна Македонија и Република Албанија
Македонија

Османи: Успешната апсорпција на ИПА средствата е основен двигател на европските перспективи

А1он
Вицепремиерот задолжен за европски прашања Бујар Османи го отвори Секторскиот мониторинг комитет за ТАИБ, што се одржа во Клубот на пратеници. Паралелно, како што соопшти
Економија

Со ИПА грант реновирано училиште во кумановско Черкези

А1он
Над 500 ученици во село Черкези, Кумановско, добија подобри услови за настава преку грант-средства од Европската Унија, односно инструментот ИПА. Грант средствата во износ од
Економија

Инфо сесија за новата Програма за прекугранична соработка меѓу Македонија и Србија

А1он
Министерството за локална самоуправа на Македонија и Министерството за евроинтеграции на Србија денеска организираа Инфо сесија за новата Програма за прекугранична соработка на Европската унија
Македонија

Почнува со имплементација Програмата за прекугранична соработка со Србија

А1он
Министерот за локална самоуправа, Сухејл Фазлиу и амбасадорката на Србија во Република Македонија, Душанка Дивјак Томиќ денеска, на состанок со градоначалникот на Куманово, Максим Димитриевски
Економија

Потпишани договори за национално-кофинансирање на ИПА проекти во општина Неготино

А1он
Градоначалникот на Неготино Тони Делков, потпиша договори за национално-кофинансирање на два ИПА проекти во неготинската општина, информираше денеска Методи Митрев, портпарол во локалната самоуправа. Се
Економија

Договори за проекти за прекугранична соработка со Грција

А1он
Министерот за локална самоуправа Сухејл Фазлиу денеска ќе ги потпише договорите за кофинансирање на одобрените проекти од Програмата за прекугранична соработка меѓу Македонија и Грција.
Економија

Општините заинтересирани за вградување фотоволтаични системи на јавните објекти

А1он
Општините заинтересирани за користење на средства за вградвање фотоволтаични системи на јавни објекти. На објавениот повик се добиени голем број апликации од 30-те општини кои