sep

Македонија

Димитров-Матуела: Македонија е подготвена за почеток на пристапните преговори со ЕУ

А1он
Вицепремиерот за европски прашања Никола Димитров денеска се сретна со Михаела Матуела, надлежна за Северна Македонија и Албанија ГД НЕАР во Европската комисија, која неодамна
Македонија

Османи: Денот на Европа е важен за целата земја, нешто што претставува наша аспирација од осамостојувањето

А1он
Секретаријатот за европски прашања (СЕП) во пресрет на Денот на Европа, организираше вечерен мини концерт, на кој настапија БРАС квинтетот на Филхармонијата и Градскиот дувачки
Македонија

Османи: СЕП ќе му помогне на Институтот за јавно здравје да го зголеми капацитетот за тестриање за Ковид-19

А1он
Нашиот став останува дека Комисијата за заразни болести треба да каже дали изборниот процес го загрозува или може евентуално да го загрози индивидуалното или колективното
Македонија

Османи: Кризните штабови за справување со КОВИД 19 да се формираат на ниво на месни заедници

А1он
Од Секретаријатот за европски прашања информираат дека денеска се одржа конститутивната седница на координативно тело за координирањето на штабовите на единците на локалната самоуправа (општините
Македонија

Традиционален „ЕУ појадок“ по повод Денот на Европа во организација на СЕП

А1он
По повод одбележувањето на Денот на Европа 9 Мај, Секретаријатот за европски прашања денеска го организира т.н. „ЕУ Појадок“. На овој настан што традиционално го
Македонија

Во СЕП панел на тема „Западен Балкан и евроатлантските вредности“

А1он
Панел на тема „Западен Балкан и евроатлантските вредности“ ќе се одржи денеска во владиниот Секретаријат за европски прашања. Настанот е дел од активностите за одбележување
Македонија

СЕП ќе потрoши 40 илјади евра за кампања и истражување на јавното мислење за придобивките од ЕУ

А1он
Подготовка и имплементација на комуникациска стратегија за подигнување на јавната свест за европските перспективи на Република Северна Македонија и исптување на јавното мислење. За оваа
Македонија

Османи: Силна, стабилна и ефикасна Европа, заеднички приторитети на Македонија и Франција

А1он
Во заедничка организација на Министерството за Европа и надворешни работи на Франција, бирото на францускиот меѓународен експерт и Секретаријатот за европски прашања, денеска се одржа
Економија

Османи: Вработувањата во СЕП се кадровско екипирање за преговорите со ЕУ

А1он
Новите вработувања во владиниот Секретаријат за европски прашања (СЕП), за кои е објавен оглас, се кадровско екипирање за преговорите за членство во Европската унија, изјави
Македонија

Османи: Во СЕП е концетрирана најсилната експертиза за успешен стар на преговорите во 2019

А1он
Денеска во хотел „Изгрев” во Струга, започна годишната конференција на Секретаријатот за европски прашања, на која, под работен наслов „Исчекор 2019“, вработените во СЕП, предводени