Традиционален „ЕУ појадок“ по повод Денот на Европа во организација на СЕП

Од:

По повод одбележувањето на Денот на Европа 9 Мај, Секретаријатот за европски прашања денеска го организира т.н. „ЕУ Појадок“.

На овој настан што традиционално го организира СЕП, се очекува да земат учество амбасадорите на земјите – членки на ЕУ, амбасадорите на земјите од Западен Балкан, поранешните вицепремиери за европски прашања, како и претставници од граѓанските организации.

Како што соопшти СЕП, на настанот ќе се обрати вицепремиерот Бујар Османи, евроамасадорот Самуел Жбогар, а кусо обраќање пред амбасадорите се очекува да има и новоизбраниот претседател Стево Пендаровски.

Би можело да ве интересира

Ахмети – Ќучук: Датум за преговори што е можно поскоро

А1он

Предан: Реално е да се подготви теренот за договор меѓу Скопје и Софија, сигналите од Бугарија се охрабрувачки

А1он

Почна новата кампања за економскиот и инвестициски план на ЕУ за Западен Балкан

А1он

Италија поддржува Европска здравствена унија

А1он

Османи: Ангажманот на сите чинители за старт на преговорите ќе биде придонес не само за државата, туку и за регионот

А1он

ЕУ бара казни за Унгарија поради нејзината политика за азил

А1он