koncert

Култура

Концерт на „Николов-Ивановиќ Ундектет“ во Филхармонија

А1он
Во вторник, со почеток во 20 часот во големата сала на Македонската филхармонија концерт ќе одржи ансамблот „Николов- Ивановиќ Ундектет“. Врската помеѓу традицијата и модерното,
Култура

Концерт на Марина Николовска, Маја Чанаќевиќ и Владимир Лазаревски во КИЦ на Македонија во Софија

А1он
Во галеријата на КИЦ на Македонија во Софија вечерва концерт ќе одржи дувачкото трио, составено од македонските музичари Владимир Лазаревски (обоа), Марина Николовска (обоа) и
Култура

Пијанистите Арда Мустафаоглу и Леви Шехтман ќе го претстават проектот насловен „88 Dimensions“

А1он
Денес започнува одбележувањето на 30 години од германско – македонските дипломатски односи, по кој повод, пијанистите Арда Мустафаоглу и Леви Шехтман, премиерно во Камерната сала
Магазин

Брус Спрингстин ја откажа својата турнеја во септември поради здравствени проблеми

А1он
Американскиот музичар Брус Спрингстин ги одложи концертите на својата турнеја во САД во септември поради здравствени проблеми. Имено, 73-годишниот рокер има чир на желудникот и
Македонија

Пејачи го откажуваат настапот на пикникот на СДСМ: „Не ни кажаа дека ова е партиски собир, изманипулирани сме“

Орце Костов
Партијата СДСМ организира традиционален пикник на Денот на независноста – 8 септември во месноста Пеленица во близина на Драчево, Скопје, на која е најавено дека
Култура

Солистички концерт на пијанистката Даница Стојанов во Крушево

А1он
Во Крушево на 28 јули 2023 година со почеток од 20 часот во НУ „Спомен куќа на Тодор Проески”, реномираната македонска пијанистка Даница Стојанова ќе
Македонија

Тепачка на концертот на Теа Таировиќ во Битола: Малолетници се пресметале со ножеви

Орце Костов
Тешка физичка пресметка на ракометното игралиште во Битола се случила додека синоќа концерт имала српската турбо фолк ѕвезда Теа Таировиќ. „СВР Битола соопшти дека полициски
Магазин

ВИДЕО: Пејачот поради болест не можеше да го изведе познатиот хит: публиката истовремено пееше и плачеше

А1он
На интернет се шири неверојатна снимка од концертот на шкотскиот пејач Луис Капалди, а многумина пишуваат дека плачеле откако ја гледале. На 26-годишниот пејач, на