kultura

Култура

Промоција ‘Од ракописот на една жена’

А1он
Во Струмица беше промовирана првата стихозбирка на професорката по англиски јазик и книжевност Катерина Панов Кожаров. Збирката поезија со наслов ‘Од ракописот на една жена’
Култура

Оперската претстава „Турандот“ од Џакомо Пучини во Национална опера и балет

А1он
Во Националната опера и балет денеска ќе биде изведена операта „Турандот“ од Џакомо Пучини. Диригент е Иван Еминовиќ, режијата, сценографијата и костимографијата се на Џанкарло
Култура

АКТО 18: Проекција на „Витиќ танцува“ или борбата на поединецот за јавното добро

А1он
Во рамките на фестивалот АКТО, на Архитектонскиот факултет, беше премиерно проектиран документарниот филм на мултимедијалниот уметник Борис Бакал, „Витиќ танцува“, како приказ на целта или
Култура

Асемина Проедру и Елеонора Венинова го отворија 8. издание на МФФ Киненова

А1он
Киненова“ ги слави делата на новите филмски автори кои доаѓаат и ги предводат новите бранови во филмската уметност. Со слоганот „Прв филм, осмо сетило“ во
Култура

Оливер Митковски и Андреја Салпе по втор пат во МНТ ќе го изведат поетско-музичкиот електронски акт „Поетроника“

А1он
Поетско-музичкиот проект „Поетроника“ на двајцата современи уметници, Оливер Митковски и Андреја Салпе, ќе биде изведен во вторник, 10 октомври, во живо по втор пат на
Култура

Инспиративен концерт на „Љубојна“ во Прилеп

А1он
На сцената од Центарот за култура „Марко Цепенков“ во Прилеп синоќа македонската музичка група која изведува етно-музика, „Љубојна“, одржа целовечерен концерт. Групата „Љубојна“ ја одушеви
Култура

Кристина Краличин добитник на првата награда на конкурсот „Il Parnaso – Premio Angelo La Vecchia”

А1он
Писателката Кристина Краличин со поемата „На работ на хоризонтот“ преведена на италијански јазик (“Ai Confini dell’Orizzonte”) ја доби првата награда на осмото издание на Меѓународниот
Култура

Режисери и продуценти бараат да не се крати буџетот за филм – упатија писмо до Министерството за култура

А1он
Филмски режисери и продуценти испратија отворено писмо до Министерството за култура во кое реагираат на предлогот за кратењето на предвидениот годишен буџет за филмска дејност,
Култура

Започна Интернационалниот литературен фестивал „Про – ЗА Балкан“

А1он
Во Даутпашиниот амам вечер е отворено 11. издание на Интернационалниот литературен фестивал „ПРО-ЗА Балкан“ во Скопје каде беа претставени седум врвни писатели од Балканот, од
Култура

Објавен на македонски романот „Би можела да се вика Леда“ од хрватскиот автор Марко Грегур

А1он
Излезе од печат романот „Би можела да се вика Леда“ од хрватскиот автор Марко Грегур во издание на „Перун Артис“ од Битола, а во превод