kultura

Култура

Во Инстиутот за духовно и културно наследство на Албанците од денеска започнуваат активностите за одбележување на „Денови на албанската азбука“

А1он
Во Институтот за духовно и културно наследство на Албанците (ИДКНА) од денеска до 22 ноември започнуваат активностите за одбележување на Деновите на албанската азбука. Културно-научната
Култура

Илбер Села и Фејзи Бојко добитници на државната награда „22 Ноември“

А1он
Државната награда „22 Ноември“ оваа година им се доделува на проф. д-р Илбер Села, политиколог и на писателот Фејзи Бојко, информира Министерството за култура. -Одборот
Култура

Рокот за пријавување на Годишните конкурси за финансирање проекти од национален интерес во културата продолжен до 11 ноември

А1он
Министерството за култура го продолжува рокот за поднесување пријави на Годишните конкурси за финансирање проекти од национален интерес во културата за 2022 година. Рокот за
Култура

„Празнични денови и ноќи“ викендов во ЦК „Кочо Рацин“ Кичево

А1он
Во рамките на манифестацијата „Празнични денови и ноќи“ организирана од здруженијата „КУЛТ“ и „ОПУС АРТ“ и во соработка со здруженијата „Фортеса“, „Албанска жена“, „Консонанца“ и
Култура

Делегација на Националната галерија на Македонија во посета на бугарското МНР

А1он
Министерот за надворешни работи на Бугарија Светлан Стоев ја прими делегацијата на Националната галерија на Република Северна Македонија, предводена од нејзината директорка Дита Старова –
Култура

Недела на италијанскиот јазик – се одбележуваат 700 години од смртта на Данте Алигиери

А1он
Низа културни настани промовирани од Амбасадата на Италија во Скопје се предвидени за 21. издание на Неделата на италијанскиот јазик во светот, која што оваа
Култура

Боби Ѓошиќ назначен за в.д. директор на Центарот за култура во Струмица

А1он
Министерството за култура го назначи Боби Ѓошиќ за в.д. директор на Центарот за култура „Антон Панов“ во Струмица, откако на 8 јули годинава Управниот суд
Култура

„Струмица-град на културата 2021“ продолжува со концерт „Живеј со музика“ на оперскиот пејач Влатко Груевски

А1он
Со концертот „Живеј со музика“ на оперскиот пејач, тенорот Влатко Груевски вечер во Струмица продолжува манифестацијата „Струмица-град на културата 2021“. Утре и задутре настаните продолжуваат