dzez

Култура

Трио Таксим од Истанбул го отвори четвртото издание на „Џез фест“ во Тетов

А1он
Со двочасовен настап на Хусну Сенлендиричи, Исмаил Тунчбилек и Ајтач Доган членови на Трио Таксим од Истанбул, Турција вчера вечер започна четвртото издание на „Џез
Култура

Предавање на Тони Китановски за африканските корени на џезот

А1он
Џез-музичарот Тони Китановски денеска напладне ќе одржи предавање во рамки на изложбата „Духовите на Африка“ во Музејот на Македонија. Предавањето е насловено „Африканските корени на
Култура

Таткото на смут џезот, Боб Џејмс со два концертни настапи во Скопје

А1он
Неговата вонвременска музика, неговите над 50 издадени албуми продадени во милионски тиражи и фактот дека многу негови познати нумери имаат извршено длабоко влијание врз хип
Култура

Во Куманово концерт на „Филип Стевановски бенд“ по повод Светскиот ден на џезот

А1он
По повод Светскиот ден на џезот, и десетгодишниот јубилеј, вечерва во Занаетчискиот Дом во Куманово, концерт ќе одржи „Филип Стевановски бенд“. Кумановската публика ќе има