kultura

Култура

Центарот за култура во Куманово успешно ја реализира програмата, во тек е реконструкција на театарот

А1он
Целосно е реализирана програмата на НУ Центар за култура „Трајко Прокопиев“ во Куманово под чии ингеренции е и театарот, соопштија денеска надлежните од установата. Во
Култура

Делата од Младинската керамичка работилница претставени во Македонски Брод

А1он
Делата создадени на седмата сесија на Младинската керамичка работилница што се одржа годинава во август во село Вранештица, беа претставени на изложбата што беше отворена
Култура

Три приказни раскажани низ песни и театар на манифестацијата „И Тетовските глумци поа“

А1он
Музичко-сценската манифестација „И Тетовските глумци поа“ по седми пат вечерва се одржа во Центарот за култура „Иљо Антески-Смок” во Тетово. Вообичаено и традиционално пред новата
Култура

Во Сомбор одржана македонска образовна недела во рамки на српско-македонската културна размена

А1он
Во рамки на шестата Активна српско-македонска културна недела (СРМА) во Сомбор се одржа Македонска образовна недела во западнобачкиот округ за македонската историја, јазик, книжевност и
Култура

Во Инстиутот за духовно и културно наследство на Албанците од денеска започнуваат активностите за одбележување на „Денови на албанската азбука“

А1он
Во Институтот за духовно и културно наследство на Албанците (ИДКНА) од денеска до 22 ноември започнуваат активностите за одбележување на Деновите на албанската азбука. Културно-научната
Култура

Илбер Села и Фејзи Бојко добитници на државната награда „22 Ноември“

А1он
Државната награда „22 Ноември“ оваа година им се доделува на проф. д-р Илбер Села, политиколог и на писателот Фејзи Бојко, информира Министерството за култура. -Одборот
Култура

Рокот за пријавување на Годишните конкурси за финансирање проекти од национален интерес во културата продолжен до 11 ноември

А1он
Министерството за култура го продолжува рокот за поднесување пријави на Годишните конкурси за финансирање проекти од национален интерес во културата за 2022 година. Рокот за
Култура

„Празнични денови и ноќи“ викендов во ЦК „Кочо Рацин“ Кичево

А1он
Во рамките на манифестацијата „Празнични денови и ноќи“ организирана од здруженијата „КУЛТ“ и „ОПУС АРТ“ и во соработка со здруженијата „Фортеса“, „Албанска жена“, „Консонанца“ и
Култура

Делегација на Националната галерија на Македонија во посета на бугарското МНР

А1он
Министерот за надворешни работи на Бугарија Светлан Стоев ја прими делегацијата на Националната галерија на Република Северна Македонија, предводена од нејзината директорка Дита Старова –
Култура

Недела на италијанскиот јазик – се одбележуваат 700 години од смртта на Данте Алигиери

А1он
Низа културни настани промовирани од Амбасадата на Италија во Скопје се предвидени за 21. издание на Неделата на италијанскиот јазик во светот, која што оваа